Երևանի Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի նախաձեռնությամբ և ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատան մշակույթի կենտրոնի աջակցությամբ հունիսի 8-9-ին Մոսկվայում կանցկացվեն «Թումանյանական օրեր»։
Մշակութային ծրագրում նախատեսված են բանախոսություններ, ֆիլմի դիտումներ և մանկական ծրագրեր, հայտնում է Արմենպրեսը։
Մշակութային ծրագիրը կմեկնարկի հունիսի 8-ին, ժամը 14:00-ին՝ ՀՀ դեսպանության Մշակութային կենտրոնում։ Մասնակցություն ցանկացողները կարող են նախապես գրանցվել [email protected] էլեկտրոնային հասցեով։
Հունիսի 9-ին միջոցառումը կշարունակվի «Լուսարձակ» կիրակնօրյա դպրոցում։ Այդ օրը, ժամը 16:00-ին, ծրագիրը կներառի բանախոսություն, կինոդիտում, ինչպես նաև «Թումանյանը երեխաների համար» խորագրով մանկական ծրագիր, որը բաղկացած կլինի անիմացիոն ֆիլմերից, մուլտֆիլմերից և խաղային բաղադրիչներից։
«Թումանյանի օրերը Մոսկվայում» նախաձեռնության նպատակն է խթանել հայ նշանավոր գրող Հովհաննես Թումանյանի մշակութային ժառանգության ու հոգևոր արժեքների տարածումն ու ճանաչելիությունը Մոսկվայում բնակվող հայ համայնքի շրջանում։

По инициативе ереванского Музея Ованеса Туманяна и при поддержке Культурного центра посольства Армении в России 8–9 июня в Москве состоятся «Туманяновские дни», сообщает «Арменпресс».
Культурная программа включает в себя лекции, показы фильмов и мероприятия для детей.
Мероприятие начнется 8 июня в 14:00 в Культурном центре посольства Армении. Для участия необходимо предварительно зарегистрироваться по электронной почте [email protected].
9 июня программа продолжится в воскресной школе «Лусардзак». В этот день в 16:00 состоится лекция, показ фильма, а также специальная детская программа «Туманян для детей», включающая анимационные фильмы, мультфильмы и игровые элементы.
Инициатива «Туманяновские дни» направлена на популяризацию культурного наследия и духовных ценностей знаменитого армянского писателя Ованеса Туманяна среди армянской общины Москвы.