6 Հունիս 2025 - 14:45 AMT
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հունիսի 6–ի առավոտյան հերթական անգամ ներկայացել է Քննչական կոմիտե՝ հարցաքննության։ Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Ռոման Երիցյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Շահրամանյանը հարցաքննվում է վկայի կարգավիճակով, իրավապահները մանրամասներ չեն հայտնում։
Սա արդեն հինգերորդ դեպքն է վերջին շաբաթների ընթացքում, երբ Արցախի վերջին նախագահը կանչվել է Քննչական կոմիտե։
Երկու օր առաջ նա մի քանի ժամ Քննչականում էր 2023-ի ադրբեջանական հարձակման ժամանակ պաշտոնական անփութության ու զենք-զինամթերքը հակառակորդին հանձնելու գործով: Վարույթը հարուցվել է Արցախի Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի հաղորդման հիման վրա:

6 Июнь 2025 - 15:14 AMT
Бывший президент Арцаха Самвел Шахраманян утром 6 июня вновь явился на допрос в Следственный комитет Армении. Об этом сообщил его адвокат Роман Ерицяан, передаёт «Радио Свобода».
Шахраманяна допрашивают в статусе свидетеля, подробности со стороны правоохранительных органов пока не разглашаются.
Это уже пятый случай за последние недели, когда последнего президента непризнанной республики вызывают в Следственный комитет.
Два дня назад Шахраманян провёл несколько часов в СК по делу о служебной халатности и передаче оружия противнику во время азербайджанского нападения в 2023 году. Производство было возбуждено на основании сообщения бывшего секретаря Совета безопасности Арцаха Самвела Бабаяна.