9 Հունիս 2025 - 07:13 AMT
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահյանը հայտնել է, որ Բավքում հայ գերիների կեղծ դատավարության մի քանի մասնակիցներ իրենց ընտանիքի անդամներին փոխանցել են, որ իրենց խոսքը խեղաթյուրված է ներկայացվում:
Մասնավորապես նա նշել է, որ Ադրբեջանում ընթացող կեղծ դատավարության ժամանակ Դավիթ Իշխանյանի մասնակցությամբ մի ուշագրավ դրվագ է եղել:
«Դատավարության» ժամանակ Իշխանյանը հիշեցրել է, որ նախորդ «դատավարություններից» մեկի ժամանակ ասել էր, որ ցանկանում է ծանոթանալ մայիսի 24-ի և 26-ի «դատական նիստերի» արձանագրություններին, սակայն դատավորը ցրողական պատասխան է հնչեցրել:
Ինչո՞վ է այս հանգամանքը ուշադրության արժանի: Ադրբեջանական բանտերում գտնվող հայերի դատավարության ողջ ընթացքն ուղեկցվում է կեղծիքների գերդոզավորմամբ` ցուցմունքներից մինչև թարգմանություններ:
Ավելին, կեղծ դատավարության մի քանի մասնակիցներ, իրենց ընտանիքի անդամներին փոխանցել են, որ ադրբեջանական մամուլում հայտնված տարբեր տեղեկություններ, որոնք կապված են «դատավարության» տարբեր հանգամանքներին, չեն համապատասխանում իրականությանը, իրենց խոսքը խեղաթյուրված է ներկայացվել, իսկ որոշ դեպքերում` իրենց հնչեցվածի ճիշտ հակառակ ձևով է տրված:
Կարծում եմ, որ այդ կեղծիքն արձանագրելու համար Դավիթ Իշխանյանը փորձում է ծանոթանալ նախորդ նիստերի արձանագրություններին` այդ կեղծիքները վերհանելու և հետագա խաբեությունները կանխելու համար, ինչը դատարանը ձգում է:
Ինչևէ, մեր հայրենակիցները ծանր իրավիճակում իրենց պայքարը խիստ անհավասար պայմաններում շարունակում են:

Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абраамян заявил, что несколько участников фальсифицированных судебных процессов над армянскими пленными в Баку передали своим семьям, что их слова искажаются.
В частности, он указал на примечательный эпизод с участием Давида Ишханяна в ходе одного из так называемых судебных процессов в Азербайджане.
Во время «суда» Ишханян напомнил, что на одном из предыдущих заседаний требовал ознакомиться с протоколами слушаний от 24 и 26 мая, но судья дал уклончивый ответ.
Почему это важно? Весь процесс над армянами, находящимися в азербайджанских тюрьмах, сопровождается массовыми фальсификациями — от свидетельств до переводов.
Более того, некоторые участники фиктивных процессов сообщили своим родственникам, что различные сведения, опубликованные в азербайджанской прессе о ходе «судебных заседаний», не соответствуют действительности: их слова были искажены или даже переданы в противоположном смысле.
По мнению Абраамяна, Ишханян пытается получить протоколы предыдущих заседаний, чтобы зафиксировать эти фальсификации и предотвратить дальнейшие манипуляции, однако суд намеренно затягивает этот процесс.
«Тем не менее, наши соотечественники продолжают свою борьбу в крайне неравных и тяжелых условиях», — говорится в публикации депутата, завершившейся призывом к освобождению армянских заключенных.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки всего армянского населения региона, Азербайджан взял в плен бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, а также экс-государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других бывших руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут привести даже к пожизненному заключению. 17 января в Баку начался показательный процесс по делу арцахских лидеров.