Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանն, արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն գրառմանը, թե «Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ՀՀ–ում ընտրությունների կեղծման պրակտիկայի հիմնադիրն է», ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ «Նիկոլ Շնաբերանին լավագույնը կպատասխանի Նիկոլ Ազնվազարմը»։
Զուրաբյանը մեջվերել է նրա պատասխանն այն հարցին, թե երբ է դրվել ընտրակեղծիքների հիմքը, որը Նիկոլ Փաշինյանը տվել է Նվեր Մնացականյանին տրված հարցազրույցի ժամանակ:
«Ուշադրություն դարձրեք Նիկոլի երկու հավաստիացումներին.
«Գիտեք ինչ, ես խնդրում եմ իմ ազնվությունը կասկածի տակ մի դրեք, որովհետև ես միշտ ազնիվ եմ»:
«Ես ընդհանրապես սովոր եմ, պատասխանատու եմ իմ ասած ցանկացած խոսքի համար»:
Հիմա դուք դատեք, թե ում պիտի հավատանք` Նիկոլ Շնաբերանին, թե` Նիկոլ Ազնվազարմին: Ահա սղագրած տեքստը.
«– Քո նկարագրածի հիմքը ե՞րբ է դրվել:
– Ինչի՞ հիմքը։
– Ապօրինի իշխանություն, ապօրինի ընտրություններ․․․
– Այս ավազակապետական համակարգի հիմքը դրվել է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ից հետո։
– Մի քիչ էլ հետ գնա։
– Դուք գուցե հետ գնալու ցանկություն ունեք, ես պատասխանում եմ Ձեր հարցին։
– Ես ուզում եմ, որ դու ազնիվ գտնվես։ Մի քիչ էլ հետ գնա։
– Գիտեք ինչ, ես խնդրում եմ իմ ազնվությունը կասկածի տակ մի դրեք, որովհետև ես միշտ ազնիվ եմ, և ես պատասխանում եմ Ձեր հարցին։ Դուք ինձ հարցնում եք՝ երբ է դրվել հիմքը։ Ես ասում եմ՝ հիմքը դրվել է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ից հետո։ Եվ այս իշխանությունը, ավազակապետական այս համակարգը, ուղղակիորեն ծնվել է հոկտեմբերի 27-ին՝ Նաիրի Հունանյանի ձեռքով։
Այսօր հոկտեմբերի 27-ի գործով այդ նույն մեղադրյալները, որոնց նկատմամբ ապօրինի կերպով քրեական գործերը կարճվել են, գտնվում են իշխանության ամենավերին օղակներում։ Նաիրի Հունանյանի ընկերները այսօր ղեկավարում են Հանրային հեռուստաընկերությունը և ամեն օր մարդկանց ուղեղները լվանում են հունանյանական գաղափարներով։
– Եկեք այնպես չանենք, որ մարդկանց վիրավորենք։ Սահմանը չանցնենք։
– Գիտեք, ես Ձեզ ասեմ, որ ես ընդհանրապես սովոր եմ, պատասխանատու եմ իմ ասած ցանկացած խոսքի համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այցելել էր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին և առանձնազրույց է ունեցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ։ «Զրույցի ընթացքում նախագահն իր լիակատար աջակցությունն է հայտնել Վեհափառ Հայրապետին՝ միաժամանակ խստիվ դատապարտելով Հայոց 1700-ամյա Եկեղեցու նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների հակասահմանադրական ոտնձգությունը», հայտնել է Մայր Աթոռը։
Անդրադառնալով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի այցին Մայր աթոռ և աջակցությանը կաթողիկոսին, Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, թե Տեր-Պետրոսյանն իհարկե «պիտի կանգնի իր նման ժողովրդատյաց կեղծարարի ու կեղծիքի կողքին»։
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Հայաստանի Հանրապետությունում ընտրությունների կեղծման պրակտիկայի հիմնադիրն է եւ նա իհարկե պիտի կանգնի իր նման ժողովրդատյաց կեղծարարի ու կեղծիքի կողքին», – գրել է Փաշինյանը:

9 Июнь 2025 - 08:24 AMT
Вице-президент Армянского национального конгресса Левон Зурабян, комментируя заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что «Левон Тер-Петросян является основателем практики фальсификаций выборов в Армении», написал на своей странице в Facebook: «Николу Клеветнику лучший ответ даст Никол Благородный».
Зурабян процитировал ответ Пашиняна на вопрос Нвера Мнацаканяна о том, когда была заложена основа фальсификаций на выборах:
«Обратите внимание на два утверждения Никола:
„Знаете что, не ставьте под сомнение мою честность, потому что я всегда честен.“
„Я вообще привык отвечать за каждое свое слово.“
Теперь судите сами, кому верить — Николу Клеветнику или Николу Благородному?»
Приведённая стенограмма:
«– Когда была заложена основа описанного вами?
– Основа чего?
– Незаконная власть, незаконные выборы…
– Основа этой бандитской системы была заложена после 27 октября 1999 года.
– Вернитесь немного назад.
– Может, вы и хотите вернуться назад, но я отвечаю на ваш вопрос.
– Я хочу, чтобы вы были честными. Вернись немного назад.
– Знаете что, прошу не ставить под сомнение мою честность, потому что я всегда честен. И я отвечаю на ваш вопрос.
Вы спрашиваете — когда была заложена основа. Я говорю — после 27 октября 1999 года. А эта власть, эта бандитская система родилась 27 октября — рукой Наири Унаняна.
Сегодня те же обвиняемые по делу 27 октября, уголовные дела против которых были незаконно прекращены, занимают высшие эшелоны власти. Друзья Наири Унаняна сейчас возглавляют Общественное телевидение и ежедневно промывают людям мозги идеями Унаняна.
– Давайте не будем оскорблять людей. Не переходите границы.
– Знаете, я вам скажу, что вообще привык отвечать за каждое своё слово», — говорится в публикации.
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян посетил Первопрестольный Святой Эчмиадзин и провел отдельную беседу с Католикосом всех армян Гарегином Вторым. «В ходе встречи президент выразил свою полную поддержку Католикосу, одновременно резко осудив антиконституционное посягательство властей Армении на 1700-летнюю Армянскую Церковь», — сообщила пресс-служба Святой Эчмиадзин.
Комментируя визит Тер-Петросяна и его поддержку Католикоса, Пашинян на своей странице в Facebook написал, что Тер-Петросян «естественно, встанет рядом с таким же человеконенавистником и фальсификатором, как и он сам».
«Левон Тер-Петросян — основатель практики фальсификаций выборов в Республике Армения, и он, конечно же, должен встать рядом с таким же фальсификатором и человеконенавистником», — написал Пашинян.