Հունիսի 9–ին մեկնարկում է ՀՀ պետական հանրակրթական դպրոցներում առաջին դասարանցիների հայտագրման գործընթացը, որը կիրականացվի3փուլով, հայտնում է ԿԳՄՍՆ-ն։
Հայտագրման գործընթացը կիրականացվի ԿԳՄՍ նախարարության «Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի» կողմից վարվող «Սովորողներին դպրոց հայտագրելու էլեկտրոնային համակարգի» (hayt.emis.am,haytru.emis.am)միջոցով։
Առաջին փուլ
Հունիսի 9-ից հայտագրումը hayt.emis.am կայքում բաց կլինի որոշակի արտոնություններ ունեցող անձանց համար և կտևի մինչև հունիսի 22-ը ներառյալ։ Արտոնություններից կարող են օգտվել ինչպես հայերենով, այնպես էլ ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում հայտագրել ցանկացող ծնողները։
Առաջնահերթություն և արտոնություն է դիտարկվում, եթե. հայտագրվող երեխայի քույրը կամ եղբայրը սովորում են հանրակրթական նույն դպրոցում, հայտագրվող երեխայի ծնողը տվյալ դպրոցի աշխատակից է, հայտագրվող երեխայի ծնողը ՀՀ պետական համակարգի աշխատող է, որն աշխատանքային պարտականության կատարմամբ պայմանավորված՝ տվյալ ոլորտային օրենսդրությանը համապատասխան` ՀՀ տարածքում ներքին գործուղման հետևանքով առնվազն 6 ամիս ժամկետով այլ բնակավայր է տեղափոխվել:
Վերոնշյալ ժամկետային սահմանափակումը չի գործում, եթե հայտագրումը կատարվում է ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված՝ տվյալ դպրոցից մինչև տուն սպասարկման հետիոտնային հասանելիության շառավղով բնակվող՝ անապահովության գնահատման համակարգում ընդգրկված ընտանիքների, խնամակալության տակ գտնվող, հաշմանդամություն ունեցող երեխայի կամ հաշմանդամություն ունեցող ծնողների երեխաների համար:
Այս դեպքում երեխային հաստատություն ընդունելու համար ծնողը դիմում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն՝ ներկայացնելով համապատասխան հիմքերը:
Նշված խմբի երեխաների հայտագրումը կատարվում է՝ համաձայն 2010թ. նոյեմբերի 24-ի N 1640-Ն հրամանով հաստատված կարգի:
Երկրորդ փուլ
Երկրորդ փուլով՝ հունիսի 24–ից, առաջին դասարանցիների հայտագրման գործընթացը կիրականացվի ընդհանուր հիմունքներով hayt.emis.am կայքում՝ հայերենով ուսուցում իրականացնող հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների բոլոր առաջին դասարանցիների ընդունելության համար (այդ թվում՝ օտարերկրյա քաղաքացիների, երկքաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց (նրանց օրինական ներկայացուցչի), երբ ծնողներից մեկը թվարկված որևէ խմբի ներկայացուցիչ է, իսկ մյուսը՝ ազգային փոքրամասնություն ներկայացնող ՀՀ քաղաքացի, որոնք ցանկանում են երեխային հայտագրել հայերենով ուսուցմամբ դասարանում)։
Երրորդ փուլ
Երրորդ փուլով՝ հուլիսի 1-ից, հայտագրում կիրականացվի haytru.emis.am կայքում՝ ծնողների ընտրությամբ ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում սովորելու համար. այս փուլը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ ծնողներից մեկը օտարերկրյա քաղաքացի է կամ երկքաղաքացի կամ քաղաքացիություն չունեցող անձ (նրա օրինական ներկայացուցիչը) կամ ծնողներից մեկն ազգային փոքրամասնություն ներկայացնող ՀՀ քաղաքացի է:
Երկյակ, եռյակ, քառյակ և ավելի երեխաներից առնվազն մեկի հայտագրումը որևէ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունում ապահովում է մյուս երեխաների ընդունելությունը նույն հաստատություն՝ անկախ լիցենզիայով տրված տեղերի սահմանափակումից։

9 Июнь 2025 - 08:27 AMT
С 9 июня в государственных общеобразовательных школах Армении начинается процесс регистрации первоклассников, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта (МОНКС). Запись будет проводиться в три этапа через электронную систему регистрации учеников, управляемую Национальным центром образовательных технологий.
Первый этап
С 9 по 22 июня регистрация на сайте hayt.emis.am будет открыта для лиц, имеющих определённые льготы. Это касается как классов с преподаванием на армянском, так и на русском языках. Преимущество предоставляется, если:
• Сестра или брат ребёнка уже учатся в той же школе;
• Родитель ребёнка работает в данной школе;
• Родитель — государственный служащий, который по рабочим обязательствам, в соответствии с отраслевым законодательством, был направлен в командировку в другой населённый пункт Армении минимум на 6 месяцев.
Ограничение по срокам не распространяется на семьи, проживающие в пределах установленной пешеходной доступности от школы и включённые в систему оценки уязвимости, а также если ребёнок находится под опекой, является ребёнком-инвалидом или ребёнком родителей с инвалидностью.
В этих случаях родитель обращается в МОНКС, предоставляя соответствующие основания. Регистрация таких детей осуществляется согласно порядку, утверждённому приказом №1640-Н от 24 ноября 2010 года.
Второй этап
С 24 июня начнётся второй этап регистрации на сайте hayt.emis.am для всех первоклассников, поступающих в школы с обучением на армянском языке. Это включает в себя граждан иностранных государств, лиц с двойным гражданством, лиц без гражданства (или их законных представителей), а также семьи, где один родитель — из указанных категорий, а второй — представитель нацменьшинства и гражданин Армении.
Третий этап
С 1 июля начнётся третий этап регистрации на сайте haytru.emis.am — для обучения в классах с русским языком преподавания по выбору родителей. Это касается семей, где один из родителей — иностранец, лицо с двойным гражданством, лицо без гражданства (или его законный представитель), либо гражданин Армении, принадлежащий к национальному меньшинству.
Если один из двойни, тройни, четверни и более зарегистрирован в образовательном учреждении, то остальные дети также принимаются в ту же школу — независимо от ограничения по количеству мест, установленных лицензией.