1 Հունիս 2009 - 13:52 AMT
Այսօր Հանրապետական ընդունող հանձնաժողովը ՀՀ ԿԳ նախարար Ա. Աշոտյանի գլխավորությամբ նախարարությունում գումարեց իր առաջին նիստը։ ԿԳ նախարարը կարեւորեց առաջիկա աշխատանքների հստակ կանոնակարգված եւ հրապարակային կազմակերպումը։ «Հաշվի անելով, որ քննական գործընթացները մշտապես արժանանում են մեր հասարակության ուշադրությանը, չափազանց կարեւոր է հրապարակայնության եւ հանրության վստահության ապահովումը»,- ասաց նա։
ՀԸՀ պատասխանատու քարտուղար Ս. Մելիքյանը տեղեկացրեց, որ մայիսի 27-ի տվյալներով, հանրապետության պետական բուհեր է դիմել 10 հազար դիմորդ։ Ընդունելության քննությունների կանոնների համաձայն՝ նրանցից 159-ը օգտվելու են տարբեր արտոնություններից, քանի որ պատկանում են սահմանված սոցիալական խմբերին։ Մասնավորապես, դիմորդներից 78-ը զոհված ազատամարտիկի երեխաներ են, 68-ը՝ մանկուց հաշմանդամ, 13-ը՝ առանց ծնողական խնամքի։
Հանձնաժողովը քննարկեց եւ հաստատեց կենտրոնացված քննությունների ժամանակացույցը, ըստ որի՝ դրանք տեղի կունենան հուլիսի 15-26-ը։

Сегодня состоялось первое заседание Единой государственной экзаменационной комиссии, на котором принимал участие министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
«Экзамены в ВУЗы в Армении всегда находятся в центре общественного внимания. И очень важно организовать соответствующую работу максимально открыто”, – сказал он
На сегодняшний день число абитуриентов в Армении составляет 10 тысяч, 159 из которых будут пользоваться разными льготами, так как принадлежат к определенным социальным группам, в частности, 78 абитуриентов – дети участников карабахской войны, 68 – с детства имеют инвалидность, 13 – лишены родительской опеки.
По решению Единой государственной экзаменационной комиссии централизованные экзамены пройдут с 15-26 июля.