9 Հունիս 2025 - 10:03 AMT
Աղազարյան․ Համբարձումյանին ձայն չենք տա, ամենաընդունելին Մարուքյանն է՝ ՔՊ–ականներ կան, որ կքվեարկեն նրա օգտին
ՔՊ-ից հեռացված պատգամավոր, ՄԱՍԿ կուսակցության հիմնադիր Հովիկ Աղազարյանը բավականին լավ կարծիք ունի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության կողմից առաջադրված վարչապետի թեկնածու Դավիթ Համբարձումյանի մասին, բայց նրա օգտին չի քվեարկի։
«Մենք ունենք մեր դիրքորոշումը, այսօր տեղի չեն ունեցել այնպիսի իրադարձություններ, որ մենք մեր դիրքորոշումից շեղվենք»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Աղազարյանը և ՔՊ-ից դուրս մնացած ևս մեկ պատգամավոր՝ Հակոբ Ասլանյանը, ձգտում են հեռացնել գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու 2026 թվականին ձևավորել իշխանություն, որը, ըստ իրենց, նորագույն պատմության մեջ կլինի առավել լեգիտիմ։
«Այս իմաստով, մենք գտնում ենք, որ Էդմոն Մարուքյանիթեկնածությունն ամենանպատակահարմարն է ու ընդունելին և՛ ՔՊ-ի, և՛ «Հայաստան» խմբակցության, և՛ «Պատիվ ունեմ»-ի, և՛ արտախորհրդարանական շատ ուժերի համար»,- ասաց նախկին ՔՊ-ականը։
Նրա համոզմամբ՝ ավելի իրատեսական է, որ ՔՊ խմբակցության ներկայացուցիչները կընտրեն համագործակցել Աղազարյան-Ասլանյան-Մարուքյան եռյակի հետ, քան կողմ լինեն Դավիթ Համբարձումյանի թեկնածությանը։
Նա վստահեցրել է, թե զրուցել է ՔՊ-ականների հետ, ովքեր ասել են, որ «կողմ» կքվեարկեն Էդմոն Մարուքյանի թեկնածությանը, անուններ, սակայն, չտվեց։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն իր հունիսի 7-ին կայացած նիստում կայացրել է միասնական որոշում՝ վարչապետի թեկնածու առաջադրելով Մասիս համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանին։
_«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը վարչապետի թեկնածու են առաջադրել Էդմոն Մարուքյանին։_ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի միանալու «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի առաջադրմանն ուղղված գործընթացին վարչապետի պաշտոնի համար։

Бывший депутат от «Гражданского договора», основатель партии МАСК Овик Агазарян положительно отозвался о Давиде Амбарцумяне, выдвинутом фракцией «Честь имею» на пост премьера, но заявил, что голосовать за него не будет.
«У нас есть своя позиция, и пока не произошло ничего, что могло бы нас заставить её изменить», — сказал он в беседе с журналистами, передаёт «Aysor.am ».
Агазарян и вышедший из фракции «Гражданский договор» депутат Акоп Асланян стремятся сменить премьер-министра Никола Пашиняна и в 2026 году сформировать, по их мнению, наиболее легитимную власть в новейшей истории Армении.
«В этом смысле мы считаем, что кандидатура Эдмона Марукяна является самой целесообразной и приемлемой как для „Гражданского договора“, так и для „Армении“, „Чести имею“ и многих внепарламентских сил», — отметил экс-депутат.
По его мнению, более реалистичным сценарием является сотрудничество представителей фракции «Гражданский договор» с трио Агазарян-Асланян-Марукян, чем поддержка кандидатуры Амбарцумяна.
Он добавил, что общался с представителями правящей фракции, которые готовы голосовать за Марукяна, но имён не назвал.
7 июня фракция «Честь имею» единогласно выдвинула на пост премьер-министра главу общины Масис Давида Амбарцумяна.
Тем временем, Агазарян и Асланян предложили кандидатуру председателя партии «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна. Однако фракция «Честь имею» уже заявила, что не присоединится к этому процессу.