Տարածքային կառավարման նախարար Դավիթ Խուդաթյանն Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով «Պատիվ ունեմ» խմբակցության կողմից վարչապետին անվստահություն հայտնելու նախաձեռնությանը և Դավիթ Համբարձումյանին վարչապետի թեկնածու առաջադրելուն, նշել է, որ դա նրանց իրավունքն է։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ իմպիչմենտը ձախողվելու է, իսկ 2026-ի խորհրդարանական ընտրություններում իշխող ուժը կհաղթի 50+1 ձայներով, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Դա իրենց իրավունքն է, կարող են անել այն, ինչ ուզում են»,-asel 1 na
Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ թեկնածուներ են առաջադրել՝ ընդդիմության տարբեր ժամանակների կարկառուն ներկայացուցիչներ, իրենց ձախողումից հետո նաև, պայմանական ասած, կարկառուն հոգևորականներ, որոնք զբաղվում են քաղաքականությամբ։
«Հիմա էլ առաջադրում են համայնքային պաշտոնյաների։ Մենք, որպես կառավարող մեծամասնություն, մտահոգություն չունենք Հանրապետականի այս կամ այն առաջադրումների մասով։ Մենք վստահ ենք, որ իմպիչմենտի գործընթացը ձախողվելու է։ Հանգիստ պատրաստվում ենք 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին այն վստահությամբ, որ խորհրդարանական ընտրություններին ունենալու ենք ճնշող առավելություն՝ այն է հաղթանակ 50+1 ձայներով»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով Գյումրիում և Փարաքարում կայացած տեղական ինքնակառավարման ընտրություններին և իշխանական թեկնածուների պարտությանը՝ նախարարը նշել է, որ դրանք մեծ քաղաքական նշանակություն չունեցող տեղական ընտրություններ են։
«Մարդիկ ավելի շատ անձով պայմանավորված ընտրություններ են կատարել։ Պիտի ասեմ, որ դրանով էր պայմանավորված նաև Գյումրիում մեր թեկնածուի առաջին տեղը։ Այո, ձայների թիվը բավարար չի եղել, և ընդդիմությունը կարողացել է կոալիցիա կազմելով՝ Գյումրիում իշխանություն ձևավորել։ Բայց դրանք տեղային ընտրություններ են, հենց այդ տեղային լինելու տրամաբանությունը ապացուցվում է մի պարզ փաստով. նույն քաղաքական ուժը նույն օրը կայացած ընտրություններում, ընդամենը 80 կիլոմետր հեռավորության, կարող է մի վայրում հավաքել 57 տոկոս ձայն, իսկ մյուս վայրում՝ ընդամենը երեք տոկոս և նույնիսկ չհաղթահարել շեմը։
Խոսքը «Ապրելու երկիր» կուսակցության մասին է։ Սա գալիս է ապացուցելու, որ դրանք անձով պայմանավորված ընտրություններ են, և մենք այստեղ մտահոգություն չունենք։ Առավել ևս՝ ես վստահ եմ, որ դուք էլ չեք կարծում, թե 2026 թվականի ընտրություններին, Գյումրիի օրինակով, Հանրապետությունում կոմունիստական կուսակցությունը կարող է ստանալ 20 և ավել տոկոս ձայն։ Այսինքն՝ այստեղ ևս մտահոգվելու ոչինչ չունենք»,- ասել է Խուդաթյանը։

9 Июнь 2025 - 13:36 AMT
Министр территориального управления Давит Худахтян в беседе с журналистами в Национальном собрании, комментируя инициативу фракции «Честь имею» по выражению недоверия премьер-министру и выдвижению Давида Амбарцумяна на этот пост, заявил, что это их право. «Это их право, пусть делают, что хотят», — сказал он.
По его словам, оппозиция в разное время выдвигала множество кандидатов — от ярких представителей до, условно говоря, влиятельных священнослужителей, занявшихся политикой. «Теперь же они выдвигают местных чиновников. Нас, как правящую силу, не волнуют те или иные кандидатуры от Республиканской партии. Мы уверены, что процесс импичмента провалится. Спокойно готовимся к парламентским выборам 2026 года, убеждённые, что добьёмся подавляющего преимущества — то есть победы с результатом 50+1% голосов», — приводит его слова «Panorama.am».
Говоря о прошедших выборах органов местного самоуправления в Гюмри и Паракаре и поражении кандидатов от власти, министр отметил, что это незначимые с политической точки зрения выборы. «Люди голосовали в основном, исходя из личности. Именно поэтому наш кандидат и занял первое место в Гюмри. Да, голосов не хватило, и оппозиция смогла, сформировав коалицию, прийти к власти. Но это местные выборы. Их локальный характер подтверждается тем фактом, что одна и та же политическая сила в один и тот же день, на расстоянии 80 километров, может набрать 57% голосов в одном месте и всего 3% — в другом, не преодолев даже порог».
Он привёл в пример партию «Страна для жизни». «Это доказывает, что выборы определялись персоналиями, а не партийной принадлежностью. Поэтому у нас нет поводов для беспокойства. Тем более, уверен, что вы тоже не верите, будто на выборах 2026 года, ориентируясь на пример Гюмри, Коммунистическая партия может набрать 20% и более. Так что и здесь поводов для тревоги нет», — подытожил Худахтян.