9 Հունիս 2025 - 13:25 AMT
Լրագրող Ոսկան Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Տավուշի մարզում հանրակրթական դպրոցներում աշխատող 1634 ուսուցչից ընդամենը 40-ն է տարակարգ ստացել, ինչն, ըստ նրա, վկայում է կտրուկ անարդյունավետության մասին։
«Խայտառակ թվեր՝ ի գիտություն ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի
Տավուշի մարզպետարանից հայտնում են, որ Տավուշի մարզպետի աշխատակազմի ենթակայության հանրակրթական դպրոցներում աշխատում է 1634 մանկավարժ, որոնցից ատեստավորման միջոցով տարակարգ ստացել են 40-ը, այդ թվում՝ 22-ը ունեն 1-ին կարգի աստիճան, 12-ը՝ 2-րդ կարգի, 3-ը՝ 3-րդ կարգի և 3-ը՝ 4-րդ կարգի։ Մարզպետարանից հայտնում են նաև, որ 2023 թվականից առ այսօր մարզի հանրակրթական դպրոցներից թվով 201 ուսուցիչ կամավոր ատեստավորվել է: Մարզի հանարկրթական դպրոցների 1634 ուսուցչից տարակարգ ստացել է ընդամենը 40-ը, կամավոր ատեստավորվել 201-ը, սա խայտառակություն է»,–գրել է նա։

9 Июнь 2025 - 13:37 AMT
Журналист Воскан Саргсян на своей странице в Facebook сообщил, что в Тавушской области из 1634 учителей, работающих в общеобразовательных школах, квалификационную категорию получили лишь 40, что, по его мнению, свидетельствует о крайней неэффективности системы.
«Позорные цифры — на заметку министру образования, науки, культуры и спорта Жанне Андреасян», — написал он.
Согласно данным администрации Тавушской области, из 1634 учителей, работающих в подведомственных школах, только 40 прошли аттестацию и получили квалификационные степени. В частности, 22 из них получили первую категорию, 12 — вторую, 3 — третью и 3 — четвёртую. В администрации также сообщили, что с 2023 года по настоящее время добровольную аттестацию прошли 201 педагог.
Саргсян отметил, что при общем количестве в 1634 учителя только 40 получили квалификационную категорию, а добровольно прошли аттестацию — 201, назвав это позором.