«Արթուն ենք» նախաձեռնության համահիմնադիր Էդգար Ղազարյանը, արձագանքելով «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարի վերջին հայտարարությանը, ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին սատարող պատգամավորների թիվը շարունակաբար նվազել է։
Նա հավելել է, որ «իմպիչմենտ լինելու է, Փաշինյանը հեռացվելու է սահմանադրական ճանապարհով, խաղաղ, անարյուն»,–գրում է Panorama.am-ը։
«Հունիսի 9-ի դրությամբ Նիկոլ Փաշինյանը վայելում է Ազգային ժողովի 71 պատգամավորների վստահությունը։ Մի քանի ամիս առաջ այդ թիվը 107 էր, հետո դարձավ` 105, շաբաթ օրվա դրությամբ դարձավ 99, իսկ հիմա արդեն 71: Թիվը ոչ միայն նվազում է, այլ սրընթաց կերպով իջնում։ Ընդամենը 18 պատգամավորի խելամիտ, Սահմանադրության և օրենքների պահանջներից բխող որոշման արդյունքում մենք կհասնենք բաղձալի թվին և արդյունքին։
Իմպիչմենտ լինելու է։ Նիկոլ Փաշինյանը հեռացվելու է սահմանադրական ճանապարհով, խաղաղ, անարյուն։ Մեկ ամիս առաջ այսօրվա իրականությանը ոչ ոք չէր հավատում։ Որոշները դեռ չեն հավատում այն իրականությանը, որ գալու է առաջիկայում»,–ասվում է գրառման մեջ։
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, անդրադառնալով վերջին օրերին տեղի ունեցող ներքաղաքական գործընթացներին, վերահաստատել է, որ «Հայաստան» խմբակցությունը կապահովի պակասող 28 ստորագրությունն իմպիչմենտի գործընթացի համար։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն իր հունիսի 7-ին կայացած նիստում կայացրել է միասնական որոշում՝ վարչապետի թեկնածու առաջադրելով Մասիս համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանին։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը վարչապետի թեկնածու են առաջադրել Էդմոն Մարուքյանին։ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի միանալու «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի առաջադրմանն ուղղված գործընթացին վարչապետի պաշտոնի համար։

Соучредитель инициативы «Пробуждение» Эдгар Казарян, комментируя заявление руководителя фракции «Армения», на своей странице в Facebook написал, что число депутатов, поддерживающих премьер-министра Никола Пашиняна в парламенте, продолжает снижаться. По данным «Panorama.am », он отметил, что импичмент состоится, и Пашинян будет отстранен в рамках закона, мирно и без насилия.
«По состоянию на 9 июня Никол Пашинян пользуется доверием 71 депутата. Несколько месяцев назад это число составляло 107, затем 105, в субботу — 99, а сейчас уже 71. Количество не просто уменьшается, а стремительно снижается. Всего лишь 18 здравомыслящих решений депутатов, соответствующих Конституции и закону, отделяют нас от желаемой цифры и результата.
Импичмент будет. Никол Пашинян будет отстранен от должности конституционным путем, мирно и без кровопролития. Еще месяц назад в такую реальность никто не верил. Некоторые до сих пор не верят в то, что произойдет в ближайшем будущем», — написал он.
Ранее руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян подтвердил, что они обеспечат недостающие 28 подписей для запуска процедуры импичмента.
7 июня фракция «Честь имею» приняла единогласное решение выдвинуть на пост премьер-министра главу общины Масис Давита Амбарцумяна. Депутаты Овик Агазарян и Акоп Асланян, вышедшие из фракции «Гражданский договор», выдвинули кандидатуру Эдмона Марукяна. Однако фракция «Честь имею» заявила, что не поддержит выдвижение Марукяна, инициированное партией «Просвещенная Армения».