9 Հունիս 2025 - 13:53 AMT
Փաստաբան Ռոման Երիցյանը հայտարարել է, որ ՀՀ-ում վտարանդի կառավարություն գոյություն չունի, Սամվել Շահրամանյանը շարունակում է պաշտպանել բացառապես Արցախի Հանրապետության ու Արցախի ժողովրդի շահերը՝ անկախ հանգամանքից` նրա հայտարարությունները կլինեն ընդդիմադիր, թե իշխանական: Նա այդ մասին ասել է ՔԿ–ում Շահրամանյանի հերթական հարցաքննությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում։
Նրա խոսքով, Սամվել Շահրամանյանին հարցաքննությունների կանչելու ինտենսիվությունը պայմանավորված է բացառապես գործի ծավալով, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Քրեական գործը վերաբերում է Արցախի Հանրապետությունն Ադրբեջանի տիրապետության տակ անցնելուն, առհասարակ, սպառազինությունն Ադրբեջանին հանձնվելու և այլ գործողություններին։ Այնուամենայնիվ, պետք է հասկանալ, որ այդ մեկ-երկու օր տևողությամբ իրադարձությունները ենթադրելու են երկար տարիներով վարույթի տևողություն», – ասել է նա՝ հավելելով, որ դեռ իրավասու չէ ներկայացնել գործընթացի մանրամասները։
Հարցին, թե Շահրամանյանի նկատմամբ իրականացվողը քաղաքական հետապնդո՞ւմ է՝ փաստաբանը պատասխանել է, որ այդ վարույթի շրջանակներում չի կարող արձանագրել նման բան, կոնկրետ այս վարույթով Շահրամանյանն ունի վկայի կարգավիճակ։
«Այս վարույթի շրջանակներում ոչ թե ուզում են պարզել, թե ով է հանձնել Արցախը․ ինձ, Հայաստանի ցանկացած բնակչի համար ավելի քան պարզ է, թե ով է հանձնել, այլ այս վարույթը վերաբերում է զինվորական անփութությանը, զենք-զինամթերք, ռազմամթերք թշնամուն հանձնելուն»,- ասել է արցախցի փաստաբանը։
Լրագրողի հարցին՝ ո՞ւմ է ակնարկում, ո՞վ է հանձնել Արցախը՝ Երիցյանն ի պատասխան ասել է. «Հայաստանի՝ այս պահի դրությամբ իշխանությունը գրաված ներկայացուցիչներին, գործադիր իշխանության ղեկավարներին։ Ցանկացած արցախցու, արդեն նաև Հայաստանի բնակչի համար ավելի քան ակնհայտ է, որ Արցախը հանձնվել է Հայաստանի իշխանությունների դիտավորությամբ, թե անփութությամբ՝ էական չէ, էականն այն է, որ նրանց գործողություններով»։
Մայիսի 21–ին լրացել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանի լիազորությունների ժամկետը։ Նա ընտրվել է նախագահի պաշտոնում 2023 թվականի սեպտեմբերի 9-ին։ Դեռևս այդ օրը հայտարարվել էր, որ առաջիկա 10 օրվա ընթացքում նախատեսվում է կազմակերպել Արցախի նախագահի ընտրություն, որի արդյունքով հայտնի կդառնա նոր նախագահը, սակայն մինչ օրս դա չի արվել։

9 Июнь 2025 - 14:31 AMT
Адвокат Роман Ерицян заявил, что в Армении не существует никакого правительства в изгнании, а Самвел Шахраманян продолжает защищать исключительно интересы Республики Арцах и ее народа, независимо от того, оппозиционны его заявления или нет. Об этом он сказал журналистам после очередного допроса Шахраманяна в Следственном комитете, сообщает «Aysor.am ».
По его словам, частота вызовов Шахраманяна на допрос связана исключительно с масштабами уголовного дела.
«Уголовное дело касается перехода Республики Арцах под контроль Азербайджана, передачи вооружений Азербайджану и других действий. Хотя события длились всего один-два дня, само дело может продолжаться годами», — отметил он, добавив, что пока не имеет полномочий раскрывать детали расследования.
На вопрос о том, является ли происходящее в отношении Шахраманяна политическим преследованием, адвокат ответил, что в рамках данного дела Шахраманян проходит в статусе свидетеля, и говорить о политических мотивах неуместно.
«Это дело не о том, кто сдал Арцах. Для меня и любого гражданина Армении это более чем очевидно. Речь идет о военной халатности, передаче оружия и боеприпасов врагу», — заявил он.
На уточняющий вопрос журналиста, кого именно он имеет в виду, Ерицян ответил: «Представителей нынешней исполнительной власти Армении. Для любого жителя Арцаха, а теперь и для граждан Армении, очевидно, что Арцах был сдан по вине действующей власти Армении — будь то по халатности или намеренно. Мотивация не так важна, важен сам факт».
Полномочия Самвела Шахраманяна как президента Республики Арцах официально истекли 21 мая. Он был избран 9 сентября 2023 года. Тогда же было заявлено, что в течение 10 дней состоятся выборы нового президента, однако до сих пор они не были проведены.