10 Հունիս 2025 - 07:40 AMT
Փաշինյանն անցնում է «Վեհարանն ազատելու գործուն քայլերի»՝ առաջարկում է ստեղծել Կաթողիկոսին հեռացնելու խորհուրդ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ «անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Վեհարանը ազատելու և Կաթողիկոսական նոր ընտրություններ կազմակերպելու ուղղությամբ»։
Նա հավելել է, որ այս փուլում«պիտի ստեղծենք Համակարգող խումբ, վերը նշված օրակարգի կազմակերպչական հարցերը կարգավորելու համար»։
«Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու սիրելի հավատավոր հետևորդներ․ Որպես Ձեզնից մեկը դիմում եմ Ձեզ․ մեզ անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Վեհարանը ազատելու և Կաթողիկոսական նոր ընտրություններ կազմակերպելու ուղղությամբ։
Այս փուլում պիտի ստեղծենք Համակարգող խումբ, վերը նշված օրակարգի կազմակերպչական հարցերը կարգավորելու համար։ Համակարգող խմբի անդամ կարող են դառնալ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու այն հետեւորդները, ովքեր․
ա) իրենց ամբողջ հոգով հավատում են մեր կենդանի Տիրոջը՝ Հիսուս Քրիստոսին;
բ) գոնե մեկ անգամ սկզբից մինչև վերջ կարդացել են Աստվածաշունչը;
գ) վերջին հինգ տարում գոնե մեկ անգամ պահել են Մեծ պահքը;
դ) ամեն օր աղոթում են;
ե) հավատում են, որ Մայր Աթոռի նորոգման օրակարգը բխում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, մեր ժողովրդի, մեր պետության շահերից եւ համապատասխան է մեր նախնիների սուրբ ավանդին։
Համակարգող խմբի անդամ կարող են լինել թե տղամարդիկ, թե կանայք, թե աշխարհիկ մարդիկ, թե հոգևորականներ։ Կուսակրոն հոգևորականների դեպքում պարտադիր է, որ նրանք խախտած չլինեն կուսակրոնության ուխտը։
Համակարգող խմբի առաջին 10 անդամների ընտրության պատասխանատվությունը կվերցնեմ ինձ վրա՝ վերը նշված չափանիշների շուրջ ունեցած զրույցների գնահատմամբ։
Հետագայում Խումբը ինքը կորոշի ընդլայնման ընթացակարգերը, իր կառուցվածքը և այլ հնարավոր հարցեր։
Հասկանում եմ, որ Համակարգող խմբի անդամության վերը նշված չափանիշների մեծ մասը օբյեկտիվորեն հնարավոր չէ ստուգել, բայց շփումներում, զրույցներում Աստծո օգնությամբ հնարավոր է պարզել, հնարավոր է տեսնել հոգու աչքերով։
Վերը նշված չափանիշներին համապատասխանելու պարագայում, խնդրում եմ Համակարգող խմբի կազմում ընդգրկվելու համար Ձեր անուն–ազգանունը, հեռախոսի համարը ուղարկել [email protected] էլ․ փոստի հասցեին, Subject տողում գրելով՝ Համակարգող խումբ։
Խնդրում եմ կարճ գրել նաև Ձեր մասնագիտության և/կամ զբաղմունքի մասին։
Համակարգող խմբի ձևավորումը տեղի կունենա աշխատանքային կարգով, մինչև Խումբը ինքը կորոշի հայտարարել իր մասին։
Մեր այս գործունեության ընթացքում գայթակղության բազմաթիվ խոսքեր են հնչելու, մեզ մեղադրելու են ամենատարբեր մեղքերում։ Այդ ամենին նայեք Ձեր հոգու աչքերով, լսեք մեր կենդանի Տիրոջ՝ Հիսուս Քրիստոսի ձայնը և առաջնորդվեք ըստ այդմ»,–ասվում է գրառման մեջ։

Премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook заявил о необходимости «предпринять решительные шаги для освобождения Святого Эчмиадзина и организации новых выборов Католикоса».
Он добавил, что на данном этапе «нужно создать Координационную группу для урегулирования организационных вопросов вышеуказанной повестки».
«Дорогие верующие Армянской Апостольской Церкви, обращаюсь к вам как один из вас: нам необходимо действовать, чтобы освободить Святой Эчмиадзин и провести новые выборы Католикоса.
На этом этапе мы должны создать Координационную группу для организации этой повестки. Членами группы могут быть последователи Армянской Апостольской Церкви, которые:
а) искренне верят в нашего живого Господа Иисуса Христа;
б) хотя бы раз полностью прочитали Библию;
в) хотя бы один раз за последние пять лет соблюдали Великий пост;
г) молятся ежедневно;
д) верят, что повестка обновления соответствует интересам Армянской Апостольской Церкви, нашего народа и государства и соответствует святому наследию наших предков.
Членами группы могут быть как мужчины, так и женщины, миряне и духовные лица. Для монашествующих обязательно соблюдение обета безбрачия.
Ответственность за выбор первых 10 членов группы беру на себя — на основе бесед и оценки соответствия вышеуказанным критериям.
В дальнейшем группа самостоятельно определит порядок расширения, структуру и другие возможные вопросы.
Понимаю, что большинство указанных критериев объективно трудно проверить, но в беседах и при помощи Бога это можно распознать, увидеть духовным взглядом.
Если вы соответствуете этим критериям, отправьте своё имя, фамилию и номер телефона на [email protected] с темой письма «Координационная группа».
Коротко укажите также вашу профессию или род занятий.
Формирование группы произойдёт в рабочем порядке, пока она не решит, когда и как заявить о себе.
Во время этой деятельности прозвучит много соблазнительных слов, нас будут обвинять в различных грехах. Смотрите на это глазами души, слушайте голос нашего живого Господа Иисуса Христа и действуйте соответственно», — говорится в публикации.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армянская Апостольская Церковь должна избрать нового Католикоса и призвал верующих объединиться «для освобождения Святого Престола с любовью и по-христиански с целью избрания по-настоящему святого духовного лица Католикосом всех армян».
«Гарегин II нарушил добровольно принятый обет безбрачия и имеет ребёнка. Это факт. Если он попытается это опровергнуть, я докажу обратное в надлежащем формате. Следовательно, Гарегин II не мог быть епископом, архиепископом и не может быть Католикосом. Ктритч Нерсисян должен покинуть пост».