10 Հունիս 2025 - 08:05 AMT
Օվկիանոսի հարցերով ՄԱԿ 3-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՀՀ անունից ստորագրել է «Ծովային իրավունքի ՄԱԿ կոնվենցիայի ներքո ազգային իրավազորության սահմաններից դուրս տարածքներում ծովային կենսաբանական բազմազանության պահպանման և կայուն օգտագործման մասին» համաձայնագիրը։
Սա առաջին միջազգային համաձայնագիրն է, որը կարգավորում է ծովային կենսաբազմազանության պաշտպանության հարցերը՝ ազգային սահմաններից անդին՝ որպես կայուն զարգացման ապահովման բաղադրիչ։
Նույն օրը համաձայնագիրը միաժամանակ ստորագրվել է 18 երկրի կողմից, և ստորագրող կողմերի ընդհանուր թիվը հասել է 134-ի:
Այն արդեն վավերացրել է 50 պետություն, որից 18-ը վավերագրերն ավանդապահին հանձնեցին համաժողովի ընթացքում կազմակերպված նույն արարողության ժամանակ:

В рамках 3-й межправительственной конференции ООН по вопросам океанов министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян от имени страны подписал «Соглашение о сохранении и устойчивом использовании морского биологического разнообразия в районах, находящихся за пределами национальной юрисдикции», действующее в рамках Конвенции ООН по морскому праву.
Это первое международное соглашение, регулирующее вопросы охраны морского биоразнообразия за пределами территориальных вод как часть обеспечения устойчивого развития.
В тот же день соглашение было одновременно подписано 18 странами, общее число подписантов достигло 134.
Соглашение уже ратифицировано 50 странами, из которых 18 официально передали ратификационные грамоты депозитарию в ходе церемонии, организованной в рамках конференции.