Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՄԱԿ-ի Օվկիանոսի հարցերով 3-րդ համաժողովի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շումեյքերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկման առարկա են դարձել հաջորդ տարի Երևանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի COP-17 համաժողովի կազմակերպմանն ու բովանդակությանը վերաբերող հարցերը։
Նրանք անդրադարձ են կատարել նման խոշոր միջազգային միջոցառումների նշանակությանը՝ ընդգծելով դրանց կարևոր դերը բնապահպանական և գլոբալ խնդիրների համատեքստում միջազգային գործընկերության խորացման գործում։
Խաչատուրյանը ևս մեկ անգամ հաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունն ու հանձնառությունը՝ համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու վերաբերյալ։
«Նման հարթակի հյուրընկալումը միաժամանակ մեծ պատիվ է, սակայն նաև պատասխանատու և պարտավորեցնող առաքելություն է երկրի համար»,–ասել է նա։

Находящийся с рабочим визитом во Франции президент Армении Ваган Хачатурян в рамках 3-й Конференции ООН по вопросам океанов провел встречу с исполнительным секретарем Конвенции ООН по биологическому разнообразию Астрид Шумейкер.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся организации и содержания предстоящей конференции COP-17 Конвенции ООН по биологическому разнообразию, которая пройдет в следующем году в Ереване.
Они отметили значение подобных крупных международных мероприятий и их роль в укреплении международного сотрудничества в контексте глобальных экологических и других вызовов.
Хачатурян вновь подтвердил готовность Армении и ее решимость провести конференцию на высоком уровне.
«Прием такого мероприятия — это большая честь, но одновременно ответственная и обязывающая миссия для страны», — заявил он.