Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսսիի հետ։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել Նիսում՝ ՄԱԿ-ի օվկիանոսի հարցերով 3-րդ համաժողովի շրջանակում։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ և ԱԷՄԳ-ի միջև համագործակցության ընթացքը, մասնավորապես՝ միջուկային էներգիայի անվտանգ կիրառմանն ուղղված անընդմեջ նախաձեռնությունները, ինչպես նաև միջուկային գիտության ու տեխնոլոգիաների զարգացման ընձեռած հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործումը։
Քննարկվել են նաև Հայաստանի կառավարության առաջնահերթ ուղղությունները ատոմային էներգիայի ոլորտում և այդ համատեքստում՝ միջազգային գործընկերների հետ ձևավորված գործակցությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Ռաֆայել Գրոսսին մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։
Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նպատակով իրականացվող ուսումնասիրությունների արդյունքում կհստակեցվի դրա մոդելը՝ հաշվի առնելով ինչպես Հայաստանի էներգահամակարգի առանձնահատկությունները, այնպես էլ հզորության և ֆինանսավորման կառուցվածքի հարցերը։ Այդ մասին հայտարարել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը:

11 Июнь 2025 - 07:33 AMT
10 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Мариано Гросси. Встреча прошла в Ницце в рамках третьей конференции ООН по вопросам океанов.
Стороны обсудили текущее состояние сотрудничества между Арменией и МАГАТЭ, уделив особое внимание постоянным инициативам, направленным на безопасное использование ядерной энергии, а также эффективное применение достижений ядерной науки и технологий.
Были рассмотрены также приоритетные направления правительства Армении в атомной энергетике и механизмы взаимодействия с международными партнёрами в данной области.
Мирзоян и Гросси обменялись мнениями и по вопросам региональных процессов.
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худагян ранее сообщил, что в рамках проводимых исследований по строительству нового атомного энергоблока будет определена его модель с учётом особенностей энергетической системы страны, а также структуры мощности и финансирования.