ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը ներկայացրել է «Աշխարհի բնակչությունը 2025» վերնագրով զեկույցը, որն այս տարի կենտրոնացել է ծնելիության համաշխարհային ճգնաժամի վրա։ Զեկույցում շեշտադրվել է, որ աշխարհում ծնելիության մակարդակը նվազել է։ Ուսումնասիրությունն անցկացվել է 14 երկրում, որոնք միասին կազմում են աշխարհի բնակչության մոտ 37 տոկոսը։
Զեկույցում հավելյալ տվյալներ կան նաև Հայաստանի վերաբերյալ: Անպտղության ցուցանիշը Հայաստանում 18.2% է, որից առաջնային՝ 2.7%, երկրորդային (կանխարգելելի) 15.5% (ՄԱԲՀ), հայտնում է Արմենպրեսը։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տրամադրած տեղեկատվությամբ՝ առաջին ամուսնության միջին տարիքը բարձրացել է ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց շրջանում։ 2018-ից 2023 թվականների ընթացքում Հայաստանում որոշակի աճ է գրանցվել մեկ կնոջ հաշվով ծնվող երեխաների միջին թվաքանակում՝ ծնելիության գործակիցը հասել է 1.9-ի։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի տնային տնտեսությունների ավելի քան 60 տոկոսը զուրկ է երեխայից։ Մոտ 16 տոկոսն ունի երկու երեխա, մոտ 15 տոկոսը՝ մեկ երեխա։ Երեք և ավելի երեխաներ ունի մոտ 7 տոկոսը (ՀՀ ՎԿ)։
Նշվում է նաև, որ հայկական ընտանիքներում ամենից հաճախ ցանկություն է հայտնվում ունենալ երեք երեխա։
Երեխաների նախընտրելի թվաքանակի հիմնավորումներում առավել տարածված են եղել հետևյալ պատճառաբանությունները․ Շատ երեխաներ ունենալը ապահովում է ընտանիքի կայունությունը (27.3%), նպաստում է ավելի լավ կազմակերպել դաստիարակության գործընթացը (15.7%), համահունչ է հայկական միջավայրում ընդունված մշակույթին (12.0%), պայմանավորված է ժամանակի պահանջներով (9.7%), ինչպես նաև՝ նման օրինաչափություն եղել է ծնողական ընտանիքում, և ցանկություն կա շարունակել այդ ավանդույթը (6.0%) (ՄԱԲՀ)։

11 Июнь 2025 - 12:31 AMT
Фонд народонаселения ООН (МНФП) представил доклад «Население мира 2025», посвящённый глобальному кризису рождаемости. Согласно отчёту, уровень рождаемости в мире снижается. Исследование охватило 14 стран, представляющих 37% населения планеты.
По данным ООН, в Армении уровень бесплодия составляет 18,2%, из них 2,7% — первичное бесплодие, 15,5% — вторичное (предотвратимое).
Согласно информации Комитета по статистике Армении, средний возраст вступления в первый брак увеличился как у мужчин, так и у женщин. С 2018 по 2023 годы средний коэффициент рождаемости в Армении вырос до 1,9 ребёнка на женщину.
Тем не менее, более 60% домохозяйств в стране не имеют детей. Примерно 16% семей имеют двоих детей, около 15% — одного, и лишь около 7% — троих и более.
Также указано, что в армянских семьях наиболее часто высказывается желание иметь троих детей.
Среди наиболее популярных причин такого выбора: обеспечение стабильности в семье (27,3%), лучшая организация воспитательного процесса (15,7%), соответствие традиционной армянской культуре (12,0%), соответствие требованиям времени (9,7%), а также стремление продолжить семейную традицию (6,0%).