1 Հունիս 2009 - 15:54 AMT
Եվրոպայի Խորհրդի 60-ամյակի կապակցությամբ կազմակերպվող միջոցառումների շրջանակում ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը հայտարարել էր «Ինչպիսի՞ն ես պատկերացնում Եվրոպայի քաղաքացուն ապագայում» թեմայով շարադրությունների մրցույթ:
Մրցույթի հաղթողներին այսօր շնորհավորել է ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: «Եվրախորհուրդը որպես քաղաքական ինստիտուտ ամրապնդում է իր դիրքերը Հայաստանում: Կրթության եւ գիտության ոլորտում մեր երկիրն այսօր եվրաինտեգրման ճանապարհն է բռնել: Այս մրցույթը նպաստում է քաղաքացիական հասարակության ձեւավորմանը: Դուք պետք է հպարտանաք նրանով, որ ՀՀ քաղաքացիներ եք»,- հայտարարել է նա:
Տարիքային երեք խմբերում հաղթող են ճանաչվել Երեւանի Վ.Բրյուսովի անվան լեզվաբանական ինստիտուտի ուսանող Արծրուն Խանջյանը, Աբովյան քաղաքի թիվ 2 դպրոցի աշակերտուհի Անահիտ Հովհաննիսյանը, Վարդենիս քաղաքի թիվ 2 դպրոցի աշակերտուհի Մարիետա Գեւորգյանը, իսկ հանձնաժողովի հատուկ մրցանակի են արժանացել երկու մասնակիցներ` Մենուա Սահակյանը եւ Կարեն Գրիգորյանը: Հաղթողը հրավիրվելու է Ստրասբուրգ` Եվրոպայի Խորհրդի 60-ամյակին նվիրված միջոցառմանը մասնակցելու համար:

1 Июнь 2009 - 15:54 AMT
В честь 60-летия Совета Европы среди населения стран-членов СЕ в возрастной группе от 10 до 18 лет был объявлен конкурс сочинений на тему «Каким вам представляется гражданина Европы?».
Победителей конкурса сегодня поздравил Министр образования и науки Армении Армен Ашотян. “Совет Европы как политический институт упрочняет свои позиции в Армении. В сфере образования и науки наша страна выбрала путь евроинтеграции. Этот конкурс способствует формированию гражданского общества. Вы должны гордиться тем, что являетесь гражданами Республики Армения”, – заявил он.
В трех возрастных группах победителями были признаны студент Ереванского лингвистического института им. В. Брюсова Арцрун Ханджян, ученица школы N2 города Абовяна Анаит Оганесян, ученица школы N2 города Варденис Мариета Геворгян, а специальный приз конкурсной комиссии получили два участника – Менуа Саакян и Карен Григорян. Победитель будет приглашен в Страсбург для участия в мероприятии, посвященном 60-летию Совета Европы.