11 Հունիս 2025 - 11:54 AMT
Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակի շենքերից մեկում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 4–ի։ Փրկարարները փլատակներից դուրս են բերել տղամարդու դի։
ՀՀ ՆԳ նախարարի տեղակալ, Փրկարար ծառայության տնօրեն Կամո Ցուցուլյանն ասել է, որ տղամարդը մոտ 60 տարեկան է։ Այս պահին շարունակում են որոնողափրկարարական աշխատանքները 5-րդ անհետ կորած տղամարդուն գտնելու ուղղությամբ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ճամբարակում առավոտյան տեղի ունեցած դեպքի հետևանքով, ընդհանուր առմամբ, հոսպիտալացվել է 11 տուժած: Այժմ կազմակերպվում է նրանցից 3-ի տեղափոխումը երևանյան բուժհաստատություններ: Տուժածների առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության և բավարար, բոլորը ստանում են համապատասխան բուժօգնություն:
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ ստացված հաղորդման հիման վրա 2025 թվականի հունիսի 11-ին Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 412-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով՝ «անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող հումքերի կամ ապրանքների շրջանառությունը, աշխատանքների կատարումը կամ ծառայությունների մատուցումը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ, առողջությանը ծանր վնասի պատճառում կամ այլ ծանր հետևանք»:
Նախաքննական փուլում կատարվել են անհետաձգելի քննչական միջոցառումներ։ Պայթյունից պատճառված վնասի հետևանքով մահացել են 3 քաղաքացի, իսկ 7 չափահաս և 4 անչափահաս վիրավորներ տեղափոխվել են Ճամբարակի առողջության կենտրոն՝ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։
Քննության շրջանակում նշանակվել են բազմաբնույթ փորձաքննություններ, այդ թվում՝ դիակաբժշկական փորձաքննություններ։
Փրկարարական ծառայության մասնագետներն ու դեպքը քննող քննչական խմբի քննիչները շարունակում են որոնողափրկարարական գործողությունները։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ տեղի ունեցած պայթյունը եղել է գազի արտահոսքի պատճառով, ինչի հետևանքով փլուզվել են շենքի 4-րդ, 3-րդ և 2-րդ հարկերի բնակարանները, ինչպես նաև մասնակի վնասվել են հարևան մուտքի բնակարանները։

11 Июнь 2025 - 12:37 AMT
В Гегаркуникской области, в городе Чамбарак, в результате взрыва газа в одном из многоквартирных домов число погибших достигло трех человек. Об этом сообщил губернатор Гегаркуника Карен Саргсян, информирует Aysor.am .
«Спасатели продолжают работу, на данный момент три погибших», – отметил он.
Заместитель губернатора Гегаркуника Джаник Базеян сообщил журналистам, что «спасатели также ищут еще двух граждан».
Начальник службы спасения Камо Цуцулян в разговоре с Mediahub.am рассказал о последних событиях, связанных со взрывом: «Третий искомый человек был обнаружен в Ереване, то есть девочка, которая предположительно находилась в здании, оказалась целой и невредимой. В настоящий момент у нас двое пропавших, мать и сын», – приводят слова Auroranews.am .
Всего в результате взрыва в Чамбарке госпитализировано 11 пострадавших; трое из них будут доставлены в ереванские клиники. Состояние пострадавших оценивается как средней тяжести и удовлетворительное, всем оказывается медицинская помощь.
Следственный комитет сообщил, что 11 июня 2025 года по поступившему сообщению начато уголовное дело по статье 412 части 2 пункта 2 Уголовного кодекса: «обращение с сырьем или товарами, выполнением работ или оказанием услуг, не соответствующих требованиям безопасности, повлекшее по неосторожности смерть человека, тяжкий вред здоровью или другие тяжкие последствия».
На предварительном этапе проведены неотложные следственные мероприятия. В результате взрыва погибли 3 лица, 7 взрослых и 4 несовершеннолетних с различными травмами направлены в больницу Чамбарака.
В рамках расследования назначены комплексные экспертизы, включая судебно-медицинскую экспертизу.
Сотрудники спасательной службы и следственная группа продолжают поисково‑спасательные работы.
Ранее сообщалось, что взрыв произошел из‑за утечки газа, в результате чего обрушились квартиры на 4‑м, 3‑м и 2‑м этажах, а также частично повреждены квартиры в соседних подъездах.