11 Հունիս 2025 - 12:09 AMT
Հնդկաստանը պատրաստ էր մինչև 40 հազար ուսանող ուղարկել Հայաստան ուսման համար։ Այս մասին APRI Armenia համաժողովի ժամանակ հայտարարել է ԱԺ փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը։
Նա նշել է, որ Հնդկաստանի խորհրդարանի վերին պալատի նախագահը համապատասխան առաջարկ է ներկայացրել ռուս-ուկրաինական հակամարտության հետևանքների քննարկման ժամանակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ես, անկեղծ ասած, զարմացած էի։ Քանզի մենք այդպիսի կարողություններ չունենք` 40 հազար ուսանող ընդունել։ Հենց այդ պատճառով էլ չափազանց կարևոր է ունենալ այդ կարողությունը, երբ խոսքը նման խոշոր երկրի հետ համագործակցության մասին է», – նշել է Արշակյանը։
Արշակյանը նաև ընդգծել է, որ այս հնարավորությունը սերտորեն կապված է ՀայաստանումԱկադեմիական քաղաք կառուցելու ծրագրի հետ, որը միտված է կրթական ենթակառուցվածքների ընդլայնմանը։
«Արդեն 3 հազար ուսանող Հնդկաստանից Հայաստանում սովորում է։ Նրանք կարող են լինել 30 հազար, 60 հազար, եթե այդ կարողությունն ունենանք։ Նրանք ցանկանում են կրթվել Հայաստանում», – ընդգծել է ԱԺ փոխխոսնակը։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը և Հնդկաստանը շարունակում են խորացնել համագործակցությունը մի շարք այլ ոլորտներում։
ՀՀ կառավարությունն աշխատում է «Ակադեմիական քաղաքի» ստեղծման վրա, որի նպատակը բուհերն ու գիտական կենտրոնները մեկ միասնական տարածքում միավորելն է։ Նախագծով նախատեսվում է, որ ակադեմիական քաղաքը տեղակայել Երևանի 17-րդ թաղամասում և նախկին «Հայֆիլմի» տարածքում։ Այն կներառի երկաթուղային կայարան և տրամվայի առանձին գծեր։ Սկզբնական փուլում, երկաթուղային հանգույցից բացի, կկառուցվեն մարզադաշտ և համերգասրահ՝ բազմաֆունկցիոնալ նպատակներով։

11 Июнь 2025 - 12:41 AMT
Индия была готова направить в Армению до 40 тысяч студентов для получения образования. Об этом заявил вице-спикер Национального собрания Армении Акоб Аршакян на конференции APRI Armenia. По его словам, соответствующее предложение озвучил председатель верхней палаты парламента Индии в ходе обсуждения последствий российско-украинского конфликта, сообщает «Спутник Армения».
«Честно говоря, я был удивлён. У нас просто нет таких мощностей — принять 40 тысяч студентов. Именно поэтому крайне важно иметь такие возможности при сотрудничестве с такой крупной страной», — отметил Аршакян.
Он подчеркнул, что эта перспектива напрямую связана с проектом строительства «Академического города» в Армении, цель которого — расширение образовательной инфраструктуры.
«Уже сейчас в Армении обучаются 3 тысячи студентов из Индии. Их число может достичь 30 или даже 60 тысяч, если будут созданы необходимые условия. Они хотят учиться в Армении», — заявил вице-спикер парламента.
Также он отметил, что Армения и Индия продолжают развивать сотрудничество в ряде других сфер.
Правительство Армении работает над созданием «Академического города», который объединит в одной зоне вузы и научные центры. Согласно проекту, он будет расположен в 17-м квартале Еревана и на территории бывшей киностудии «Айфильм». Комплекс будет включать железнодорожную станцию и отдельные линии трамвая. На первом этапе также планируется строительство стадиона и концертного зала для многофункционального использования.