11 Հունիս 2025 - 13:06 AMT
Հունիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, ինչպես նաև ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը պատվիրակության մյուս անդամների հետ հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ։
Բարձրացվել է Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների, ապօրինի կալանքի ենթարկված անձանց և անհետ կորածների խնդիրը, իսկ այդ համատեքստում հատուկ ընդգծվել է Եվրոպայի խորհրդի աջակցության անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները, մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող գործընթացը։
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ` շնորհակալություն հայտնելով նրան Հայաստան այցելելու համար։ Սիմոնյանը ներկայացրել է նաև Ադրբեջանում պահվող գերիների, անօրինական կերպով պահվող անձանց և անհետ կորածների հետ կապված խնդիրը՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը։

11 июня вице-спикер Национального собрания Армении и глава армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) Рубен Рубинян вместе с членами делегации провел встречу с генеральным секретарем Совета Европы Аленом Берсе.
В ходе беседы был поднят вопрос армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане, а также лиц, находящихся под незаконным арестом, и пропавших без вести. В этом контексте была особо подчеркнута необходимость поддержки со стороны Совета Европы.
Стороны также обсудили текущие события в регионе, в частности процесс подготовки мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
Ранее спикер Национального собрания Ален Симонян встретился с Аленом Берсе и поблагодарил его за визит в Армению. Он также представил вопросы, связанные с удерживаемыми в Азербайджане пленными, незаконно арестованными лицами и пропавшими без вести, подчеркнув их значимость.