12 Հունիս 2025 - 08:18 AMT
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հաստատել է, որ կառույցը շարունակում է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Մենք փորձում ենք մեր ունեցած գործիքների միջոցով աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին և ցանկանում ենք, որ խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորինս շուտ ստորագրվի»,–ասել է նա։
Հունիսի 11-ին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ծաղկեպսակ է խոնարհել ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշակոթողին, այնուհետև պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են տեղադրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը։
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ` շնորհակալություն հայտնելով նրան Հայաստան այցելելու համար։ Սիմոնյանը ներկայացրել է նաև Ադրբեջանում պահվող գերիների, անօրինական կերպով պահվող անձանց և անհետ կորածների հետ կապված խնդիրը՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը։

Генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе в интервью Общественному телевидению Армении подтвердил, что организация продолжает поддерживать мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, сообщает «Пастинфо».
«Мы стараемся использовать имеющиеся у нас инструменты для содействия мирному процессу между Арменией и Азербайджаном и хотим, чтобы соглашение о мире было подписано как можно скорее», — заявил он.
11 июня делегация Совета Европы во главе с Берсе посетила мемориальный комплекс Геноцида армян, возложила венок к памятнику жертвам, после чего участники делегации возложили цветы у Вечного огня и почтили память невинных жертв минутой молчания.
Во время визита Берсе встретился со спикером Национального собрания Армении Аленом Симоняном, который поблагодарил его за визит. Симонян также затронул вопрос армянских пленных, незаконно удерживаемых лиц и пропавших без вести в Азербайджане, подчеркнув важность их решения.