12 Հունիս 2025 - 10:20 AMT
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության կողմից իմպիչմենտի գործըթնացում վարչապետի թեկնածու առաջադրված, Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը վստահեցրել է, որ փողոցային պայքարը կստացվի ակտիվացնել։ Նա այդ մասին խոսել է Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոնում՝ ՀՀ նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի ծննդյան օրվա կապակցությամբ հարգանքի տուրք մատուցելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում։
«Խնդիրը չգիտեմ ինչումն է, բայց փաստ է, որ մինչ այս պահը իմպիչմենտի գործընթացի ձևաթղթի տակ դրված է ընդամենը 6 պատգամավորի ստորագրություն», – ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա ընդգծել է, որ չի կարող ասել, թե ինչու մյուս ընդդիմադիր ուժը չի ստորագրել ձևաթղթի տակ, սակայն կարծում է, այդ հարցին նրանք ինքնուրույն կարձագանքեն։
«Ձևաթղթի տակ չկա «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների ստորագրությունը, թե ինչի տակ են դրել իրենց ստորագրւթյունը, ոնց են ներկայացնելու, ճիշտ կլինի հարցնել իրենց պատգամավորներին»,–նշել է նա։
Դավիթ Համբարձումյանը վստահեցրել է, որ շարունակելու են գործել ըստ իրենց քաղաքական օրակարգի և հաստատակամորեն գնալու են մինչև կառավարության ղեկավարին անվստահություն հայտնելու գործընթացի ավարտը։
«Մենք մեր օրակարգով շարժվում ենք առաջ։ Մենք գնալու ենք մինչև վերջ՝ մինչև վարչապետի պաշտոնակատարի վերջնական անվստահություն հասնելը», – ընդգծել է նա։
Նա նշել է, որ կգեներացնեն ժողովուրդ, կլինի փողոց, պայքար։
«Չեմ կարծում, որ ժամկետները շատ հեռու են, շուտ կլինի։ Հստակ կհաշվարկներ կանենք, ճիշտ կկողմնորոշվենք, որ պահին փողոցը գեներացնենք։ Ամեն ինչ կհաշվարկենք, նոր մեր քայլերը կկատարենք»,–ասել է Համբարձումյանը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ արդեն իսկ քաղաքացիների կողմից ակտիվություն կա։
«Տեղեկություն ունեմ, որ մարդիկ դուրս կգան փողոց։ Ամենօրյա աշխատանքի մեջ եմ մեր ժողովրդի հետ։ Վստահ եմ, որ մեզ կհաջողվի գեներացնել փողոց»,–ասել է նա։
Վերջում Դավիթ Համբարձումյանը հավելել է, որ պայքարի նպատակը երկրի ներկայիս վտանգավոր ընթացքը կասեցնելն է, ինչպես նաև համախմբող քաղաքական օրակարգ ձևավորելն է։
«Մենք գալու ենք կասեցնելու այն գահավիժող ընթացը, ինչ տեղի է ունենում մեր երկրում։ Մեր նպատակն է նաև ձևավորել հանրային լայն համերաշխության օրակարգ։ Վստահ եմ՝ ինչ որ մենք, մեր թիմը պլանավորել է, քայլ առ քայլ, փուլ-փուլ հասնելու ենք ավարտին»,–ասել է նա։

Фракция «Честь имею» в Национальном собрании, инициировавшая процесс импичмента премьер‑министра и мэра Масиса Давида Амбарцумяна, уверена, что уличная борьба будет действительно активирована. Об этом Амбарцумян заявил журналистам в пантеоне парка Комитаса, перед возложением венков в честь дня рождения бывшего премьер‑министра Андраника Маргаряна.
«Я не знаю, в чем проблема, но факт в том, что под проектом импичмента подписались всего шесть депутатов», — сказал он, сообщает Panorama.am .
Он отметил, что не может объяснить, почему другие оппозиционные силы не подписались, но уверен, что они дадут ответ самостоятельно.
«Под документом нет подписей фракции «Армения». Уместно спросить у их депутатов, где и как они подавали свои подписи», — добавил он.
Амбарцумян заверил, что они будут следовать своей политической повестке решительно до завершения процесса недоверия главе правительства.
«Мы движемся по нашей программе. Идем до конца — пока исполняющий обязанности премьер‑министра окончательно не утратит доверие», — заявил он.
Он отметил, что они мобилизуют народ, будет уличная борьба.
«Не думаю, что сроки далеки — произойдет скоро. Точно рассчитаем, выберем подходящий момент для уличной активности. Все просчитаем и затем приступим», — сообщил Амбарцумян.
Он также сообщил, что уже наблюдается активность граждан.
«Я знаю, что люди выйдут на улицы. Я ежедневно работаю с нашим народом. Уверен, нам удастся мобилизовать уличное движение», — заявил он.
В заключение Амбарцумян отметил, что цель движения — остановить опасное развитие ситуации в стране и сформировать объединяющую политическую повестку.
«Мы придем, чтобы остановить тот нисходящий курс, который происходит в нашей стране. Наша цель — также сформировать широкую общественную солидарность. Уверен, что то, что мы и наша команда запланировали, шаг за шагом, этап за этапом, мы доведем до конца», — сказал он.