12 Հունիս 2025 - 12:22 AMT
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանըհայտնել է, որ Վաղարշապատն ու Խոյը ենթակա են միավորման, ու այդ համատեքստում Էջմիածնի քաղաքապետի պաշտոնի համար «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը որոշում է կայացրել առաջադրել Արմավիրի մարզպետ Արգիշտի Մեխակյանին։
«Միավորման գործընթացը փուլային ենք անում, 2026թ․-ին էլ վստահաբար կլինեն համայնքներ, որոնք վերամիավորվեու են, ինչպես՝ 2021թ․։ Սա շարունակական պրոցես է, պայմանավորված չէ քաղաքական հանգամանքներով»,- ասել է Խուդաթյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա պնդել է, թե խոշորացումն այն նպատակով չի արվում, որ իրենց թեկնածուն ավելի խոշոր համայնք ղեկավար, այլ՝ խոշոր համայնքներ ղեկավարելն ավելի հեշտ է։
Իսկ թե ինչու թեկնածությունը կանգ առավ Մեխակյանի վրա, որը մի քանի ամիս է, ինչ մարզպետ է, Խուդաթյանը նշել է, թե նա քաջատեղյակ է համայնքային խնդիրներին։
«Կարծում եմ՝ էջմիածնեցիները, Խոյ համայնքի ներկայացուցիչներն ավելի լավ ընտրություն չունեն, քան՝ Մեխակյանը՝ չունեն»,–ասել է նա։

Губернатор Армавирской области Аргишти Мехакян выдвинут кандидатом в мэры Эчмиадзина от партии «Гражданский договор», сообщил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян.
По словам министра, города Вагаршапат и Хой подлежат объединению, и в этом контексте партия власти приняла решение выдвинуть Мехакяна. «Объединение проводится поэтапно, в 2026 году также будут общины, которые объединятся, как это произошло в 2021 году. Это непрерывный процесс и не обусловлен политическими причинами», — заявил Худатян в беседе с «Пастинфо».
Он подчеркнул, что цель укрупнения не в том, чтобы обеспечить победу своих кандидатов, а в том, что управлять крупными общинами проще.
Отвечая на вопрос, почему был выбран именно Мехакян, несмотря на то, что он занимает пост губернатора всего несколько месяцев, Худатян отметил, что тот хорошо осведомлен о проблемах на местах. «Я считаю, что у жителей Эчмиадзина и представителей общины Хой нет лучшего выбора, чем Мехакян», — сказал он.