12 Հունիս 2025 - 13:13 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով ընդդիմադիրների պնդումներին այն մասին, թե «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցները յուրացվել են», ասել է, որ խոսում են կաշառակերները, «չասենք՝ ում մասին է խոսքը, չնայած, բոլորս էլ հասկացանք՝ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին է»։
Երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը, մեկնաբանելով վարչապետի հայտարարությունն, ասել է, որ «Հայաստան» հիմնադրամից 100 միլիոն դոլարն անհետացել է բոլորի աչքի առաջ և հենց այն ժամանակ երբ նա և՛ վարչապետ էր, և՛ Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ», հայտնում է Yerevan.Today–ը։
«Գումարն անհետացել է անննախադեպ ֆոկուսով․ մեր հայրենակիցները փոխանցել են այն համահայկական հիմնադրամին իսկ Հիմնադրամը՝ կառավարությանը։ Եվ որևէ բաց տեղեկատվություն չկա, թե գումարը ուր է․ այնինչ Հիմադրամից ծախսված ցանկացած դրամ պետք է ներկայացվի բաց հաշվետվությամբ։
Ի դեպ, այդ գումարին առնչվող նիստի տեսագրությունը նախագահ Քոչարյանի հարցադրմամբ և դրա «կռուտիտներով» համացանցում բաց մատչելիությամբ կա, ցանկացած ոք կարող է դիտել-համոզվել ասածիս մեջ։ Հանգիստ կարելի է եզրակացնել, որ այդ 100 միլիոն դոլարը լափվել է և/կամ նստել որևէ իշխանավորի արտասահմանյան բանկային հաշվին։ Ամենօրյա ռեժիմով չաղացող և հարստացող ՔՊ-ական վերնախավը դրա վառ ապացույցն է։ Եվ ամենից նողկալին այն է, որ այդ անհետացած 100 միլիոն դոլարը մեր հայրենակիցների հավաքած գումարն էր, որը հանգանակվել էր պատերազմի ընթացքում և պետք է ուղղվեր այդ նպատակին»,–ասվում է Միկոյանի մեկնաբանության մեջ։
Միկոյանը վստահություն է հայտնել, որ հետագա իշխանությունները ամբողջությամբ բացահայտելու են այդ և այլ անհետացած գումարների ճակատագիրը։
«Վստահ եմ՝ հաջորդ իշխանությունն այս և այլ անհետացած և լափված գումարների վերաբերյալ հստակ տեղեկատվություն կտա մեր ժողովրդին՝ տալով դրանց նաև իրավաքրեական գնահատական և իրականում միլիոն առ միլիոն վերադարձնելով թալանվածը։
Իսկապես ձանձրալի է, երբ լսում ես մի մարդու, ով արդեն 8 տարի է իշխանության է և շարունակում է դեղին մամուլին բնորոշ ոճով բամբասել»,– եզրափակել է նա։
Փաշինյանը նիստում նաև հիշեցրել է, որ Ազգային ժողովում ստեղծվել է քննիչ հանձնաժողով, որը գլխավորել է ընդդիմության ներկայացուցիչը։
«Պետք է արձանագրել՝ ո՞ւր է եզրակացությունը։ Էլի դուրս են գալիս, տակից-գլխից խոսում են որոշ կաշառակերներ, չասենք՝ ում մասին է խոսքը, չնայած, բոլորս էլ հասկացանք՝ խոսքը Ռոբերտ Քոչարյանի մասին է։ Արծվիկ Մինասյանը չէ՞ր հանձնաժողովի ղեկավարը, բա ո՞ւր է զեկույցը, թող գրեն, ստորագրեն, որ գողացվել է, մենք էլ կիմանանք՝ ինչ անենք, սիրուն կդիմենք դատարան ու նրանց կստիպենք հակառակը պնդել»,- ասել է նա։

На заседании правительства премьер‑министр Никол Пашинян, отвечая на обвинения оппозиции в присвоении средств Фонда «Айастан, заявил, что «эти разговоры ведут коррупционеры», намекая, не называя напрямую, на второго президента Роберта Кочаряна.
В ответ руководитель офиса Кочаряна Баграт Микоян заявил, что «$100 миллионов из Фонда Армения исчезли у всех на глазах», когда Пашинян одновременно был и премьер‑министром, и членом попечительского совета Фонда, сообщает Yerevan.Today.
«Произошёл беспрецедентный фокус: наши соотечественники перевели средства в фонд, а фонд — правительству. Однако никакой открытой информации о дальнейшем использовании денег нет, тогда как каждая копейка должна быть учтена в публичной отчетности», — подчеркнул он.
Он добавил, что видеозапись заседания, на котором Кочарян поднимал этот вопрос, доступна в интернете, и любой может убедиться в правдивости его слов. «Спокойно можно сделать вывод, что эти $100 миллионов либо были разворованы, либо оказались на зарубежных счетах чиновников. Постоянно жиреющая верхушка “Гражданского договора” — наглядное тому подтверждение», — заявил Микоян.
Он выразил возмущение тем, что речь идет о средствах, пожертвованных соотечественниками в разгар войны, и что деньги должны были быть направлены на нужды обороны.
Микоян выразил уверенность, что будущее правительство выяснит судьбу исчезнувших средств. «Уверен, что следующая власть даст точную информацию о каждом исчезнувшем долларе, юридически оценит действия и вернет похищенное народу», — отметил он.
Микоян также раскритиковал стиль Пашиняна. «Действительно утомительно слушать человека, который восемь лет у власти и продолжает говорить в духе жёлтой прессы», — резюмировал он.
Пашинян в свою очередь напомнил, что по этому вопросу была создана парламентская следственная комиссия под руководством оппозиционера Арцвика Минасяна. «Где её заключение? Пусть напишут, подпишут, что украдено, — и мы подадим в суд, чтобы они доказали обратное», — заявил он.