Վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը, անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի՝ Անկարա կատարելիք այցի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման մասին պտտվող խոսակցություններին, ոչ հաստատել, ոչ էլ մերժել է այդ լուրերը, հայտնում է Factor.am-ը։
«ՀՀ վարչապետի բոլոր միջազգային այցերի վերաբերյալ ժամանակին տրամադրվում է պատշաճ տեղեկատվություն»,–նշել է նա։
Ավելի վաղ 24News-ը, հղում անելով սեփական բարձրաստիճան դիվանագիտական աղբյուրին, հայտնել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 20-ին մեկնելու է Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարա, որտեղ հանդիպում է ունենալու Էրդողանի հետ։
Ըստ աղբյուրի, երկու առաջնորդները պատրաստվում են քննարկել թե՛ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ընթացքը, թե՛ հայ-թուրքական երկխոսության հարցերը։ Բացի այդ, օրակարգում ներառված են ուշագրավ կետեր, որոնք առնչվում են Բաքվի հետ «խաղաղության համաձայնագրի» հնարավոր կնքմանն ու որոնց վերաբերյալ լրացուցիչ մանրամասներ կհրապարակվեն ավելի ուշ։
Մայիսի 16-ին Տիրանայում Նիկոլ Փաշինյանը զրույց էր ունեցել Թուրքիայի նախագահի հետ։ Անցած տարի սեպտեմբերին էլ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակում տեղի էր ունեցել Փաշինյանի և Էրդողանի ևս մեկ հանդիպում:

Пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян отказалась подтвердить или опровергнуть информацию о визите Никола Пашиняна в Анкару и его возможной встрече с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, сообщает «Factor.am ».
«О всех международных визитах премьер-министра РА своевременно предоставляется соответствующая информация», – отметила она.
Ранее «24News», ссылаясь на собственный высокопоставленный дипломатический источник, сообщил, что 20 июня Никол Пашинян собирается посетить столицу Турции, где у него запланирована встреча с Эрдоганом.
По данным источника, лидеры обсудят развитие армяно-азербайджанских отношений, а также вопросы армяно-турецкого диалога. Кроме того, в повестку включены важные темы, касающиеся возможного подписания «мирного соглашения» с Баку. Дополнительные детали по этому поводу будут обнародованы позже.
Напомним, 16 мая в Тиране Никол Пашинян провёл беседу с президентом Турции. В сентябре прошлого года они также встречались на полях 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.