12 Հունիս 2025 - 14:15 AMT
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը , մեկնաբանելով «Հայաստան» խմբակցության՝ երեկ հրապարակած ստորագրություններով ձևաթուղթը, հայտարարել է, որ «չգիտի, թե ինչի տակ է ստորագրել «Հայաստան» խմբակցությունը»։
«Մենք ունենք իմպիչմենտի ձևաթուղթ՝ անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերով: Դա ենթադրում է հիմնավորում, ԱԺ որոշման նախագիծ և, ամենակարևորը, թեկնածու, որի տակ և ստորագրել ենք։ Այդ ձևաթղթի տակ կա 6 ստորագրություն։ Մեկ նախադասություն՝ «իմպիչմենտի գործընթացը մեկնարկել է», և դրա տակ կա 6 ստորագրություն։ Ես չգիտեմ, թե ինչի տակ է ստորագրել «Հայաստան» խմբակցությունը»,- ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ փուլում է 36 ստորագրության ապահովման գործընթացը, առանց որի հնարավոր չէ վարչապետին անվստահություն հայտնելու նախաձեռնությունն ԱԺ օրակարգ բերել, Մամիջանյանն ընդգծել է, որ այդ ուղղությամբ աշխատանք է տարվում բոլոր հնարավոր եղանակներով։
Համաձայն ԱԺ կանոնակարգի՝ կառավարության ղեկավարին անվստահություն հայտնելու նախաձեռնության ընթացքն օրակարգ կարող է մտնել միայն այն դեպքում, երբ առնվազն 36 պատգամավոր ստորագրի նախաձեռնության ներքո։
Նախաձեռնող «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն ունի 6 պատգամավոր, «Հայաստան» խմբակցությունը՝ 28 պատգամավոր։ Վերջինս հայտարարել է, որ պատրաստ է 28 ստորագրությունն ապահովել, հետո հրապարակել է ձևաթուղթ, որի տակ խմբակցության բոլոր պատգամավորների ստորագրություններն են, որը, սակայն, առանձին է «Պատիվ ունեմ»-ի ձևաթղթից։
Այնուամենայնիվ, նրանց ստորագրությունները միասին 34-ն են, ու հարցը ԱԺ օրակարգ մտցնելու համար պակասում է 2 ստորագրություն։

Глава фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян прокомментировал публикацию блоком «Армения» документа с подписями депутатов, заявив, что не знает, под каким документом они подписались.
«У нас есть форма импичмента с полным пакетом документов: обоснование, проект постановления парламента и, главное, кандидат. Мы подписались под этим документом. Там одна фраза: “процесс импичмента начат” и шесть подписей. Я не знаю, под чем подписались в блоке “Армения”», — сказал он, сообщает «Radar.am».
На вопрос о том, на каком этапе находится сбор 36 подписей, без которых нельзя включить вопрос о недоверии премьеру в повестку дня парламента, Мамиджанян подчеркнул, что работа в этом направлении ведется всеми возможными способами.
Согласно регламенту парламента, инициатива о выражении недоверия премьеру может быть включена в повестку лишь при наличии минимум 36 подписей депутатов.
Фракция «Честь имею» насчитывает 6 депутатов, «Армения» — 28. Последняя заявила о готовности предоставить 28 подписей и опубликовала отдельную форму, подписанную всеми своими депутатами, которая, однако, не совпадает с формой «Честь имею».
Таким образом, в сумме у оппозиции 34 подписи — не хватает двух для внесения вопроса в повестку.
Глава блока «Армения» Сейран Оганян опубликовал список подписей на своей странице в Facebook и признал, что 28 подписей недостаточно. Депутат Ишхан Сагателян заявил, что импичмент станет реальным процессом, если удастся получить еще хотя бы две подписи и подключить уличную борьбу.