13 Հունիս 2025 - 07:21 AMT
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության՝ ՄԱԳԱՏԷ–ի կառավարիչների խորհուրդը հունիսի 12–ին ընդունել է բանաձև, որով վերջին երկու տասնամյակում առաջին անգամ դատապարտել է Իրանի կողմից իր պարտավորությունների «չկատարումը»։ Կառավարիչների խորհուրդը համարվում է ՄԱԳԱՏԷ-ի երկու հիմնական քաղաքական մարմիններից մեկը՝ անդամ պետությունների Գլխավոր կոնֆերանսի հետ միասին։
Հայաստանը, որը 2024-2025 թվականներին ընդգրկված է 35 անդամ ունեցող խորհրդում, քվեարկության ժամանակ մնացել է ձեռնպահ, հայտնում է Factor.am-ը։
Բանաձևին կողմ է քվեարկել 19 պետություն՝ ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Արգենտինա, Ավստրալիա, Բելգիա, Էկվադոր, Ուկրաինա, Կանադա, Վրաստան, Ճապոնիա, Հարավային Կորեա, Մարոկկո, Իտալիա, Լյուքսեմբուրգ, Նիդերլանդներ և Կոլումբիա։
Դեմ են արտահայտվել երեք երկիր՝ Ռուսաստան, Չինաստան և Բուրկինա Ֆասո։
Հայաստանի հետ միասին ձեռնպահ քվեարկած երկրների թվում են եղել նաև Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը, Հնդկաստանը, Պակիստանը, Եգիպտոսը, Ինդոնեզիան, Բրազիլիան, Գանան, Թաիլանդը, Ալժիրը և Բանգլադեշը՝ ընդամենը 11 պետություն։
Պարագվայն ու Վենեսուելան այս քվեարկությանը մասնակցելու իրավասություն չեն ունեցել։
Հիշեցնենք, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունն ու Ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը համատեղ արձագանք են հրապարակել՝ ընդդեմ ընդունված բանաձևի։
Իրանի ԱԳՆ-ն և Ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ ի պատասխան բանաձևի ընդունման։
ԱՄՆ-ը և Իրանը բանակցություններ են վարում Թեհրանի արագ զարգացող միջուկային ծրագրի շուրջ: Օմանի արտաքին գործերի նախարարն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ բանակցությունների վեցերորդ փուլը տեղի կունենա Մասկատում։ Սակայն, հունիսի լույս 13–ի գիշերը Իսրայելը Իրանի դեմ լայնածավալ գրոհ է սկսել՝ հարվածներ հասցնելով Նաթանզեում և Ֆորդոյում ուրանի հարուստացման օբյեկտներին, ինչպես նաև Քերմանշահի ու Խորրեմաբադի հռթիռային բազաներին, ինչպես նաև Թեհրանում, Իսֆահանում, Թավրիզում և այլ խոշոր քաղաքներում:

13 Июнь 2025 - 08:32 AMT
Совет управляющих Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), один из двух ключевых органов управления вместе с Генеральной конференцией, принял 12 июня резолюцию, впервые за два десятилетия осуждающую Иран за невыполнение своих обязательств. За голосовали 19 стран: США, Великобритания, Франция, Германия, Испания, Аргентина, Австралия, Бельгия, Эквадор, Украина, Канада, Грузия, Япония, Южная Корея, Марокко, Италия, Люксембург, Нидерланды и Колумбия. Тремя «против» выступили Россия, Китай и Буркина‑Фасо. 11 государств, включая Армению, воздержались: Южно‑Африканская Республика, Индия, Пакистан, Египет, Индонезия, Бразилия, Гана, Таиланд, Алжир и Бангладеш. Парагвай и Венесуэла не имели права участвовать в голосовании.
Ранее МИД Ирана и Международное агентство по атомной энергии выступили с совместным заявлением в знак протеста против принятой резолюции, сообщает «Арменпресс».
Соединенные Штаты Америки и Иран ведут переговоры о стремительно развивающейся ядерной программе Тегерана. Министр иностранных дел Омана ранее объявил, что шестой раунд переговоров состоится в Маскате. Однако в ночь на 13 июня Израиль нанес масштабные удары по объектам Ирана: по объектам обогащения урана в Натанзе и Фордо, ракетным базам в Керманшахе и Хорремабаде, а также по объектам в Тегеране, Исфахане, Тебризе и других крупных городах.