13 Հունիս 2025 - 09:41 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը դատապարտել է Իրանի դեմ իրականացված հարձակումը և կոչ է անում իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Խորապես մտահոգված ենք վերջին իրադարձություններով՝ վաղ առավոտյան Իրանի դեմ միակողմանի հարձակմամբ։ Այդ գործողությունը ձեռնարկվել է միջուկային բանակցությունների փուլերի միջև և խաթարում է խաղաղության հաստատման գլոբալ և տարածաշրջանային ջանքերը:
Հայաստանը դատապարտում է այս հարձակումը և անհապաղ դեէսկալացիայի ու իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման կոչ է անում՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան»,– գրել է նա։
Հունիսի լույս 13–ի գիշերն Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը հարվածներ են հասցրել Թեհրանի մերձակայքում տեղակայված առնվազն վեց ռազմական բազաների։ Իրանի պետական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ հարվածներ են հասցվել ոչ միայն Թեհրանի, այլև մի շարք այլ քաղաքների բնակելի տարածքներին։ Հաղորդվել է նաև, որ Թեհրանում վնաս է հասցվել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի կենտրոնական շենքին։ Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարել է, որ Իրանը կպատասխանի Իսրայելի հարձակմանը վճռական ու խիստ ձևով։
Զոհվել են Իրանի զինված ուժերի բարձրագույն զինվորական կազմից երեք գեներալներ՝ գլխավոր շտաբի պետ Մոհամմադ Բաղերին, ԻՀՊԿ կենտրոնական շտաբի հրամանատար Գոլամ Ալի Ռաշիդը և ԻՀՊԿ գերագույն հրամանատար Հոսեյն Սալամին։

13 Июнь 2025 - 11:37 AMT
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян осудил атаку на Иран и призвал к мирному урегулированию ситуации. Об этом он написал в своем микроблоге на платформе X.
«Глубоко обеспокоены последними событиями — односторонним ударом по Ирану ранним утром. Эта акция была предпринята между этапами ядерных переговоров и подрывает глобальные и региональные усилия по обеспечению мира.
Армения осуждает эту атаку и призывает к немедленной деэскалации и мирному урегулированию ситуации в соответствии с принципами международного права», — отметил Симонян.
В ночь на 13 июня военно-воздушные силы Израиля нанесли удары по как минимум шести военным базам в окрестностях Тегерана. По данным государственных СМИ Ирана, удары пришлись не только на Тегеран, но и на жилые районы в нескольких других городах. Также сообщается о повреждении центрального здания Корпуса стражей Исламской революции (КСИР) в Тегеране. Генштаб вооружённых сил Ирана заявил, что страна даст решительный и жёсткий ответ на нападение Израиля.
В результате атаки погибли три генерала из высшего командования вооружённых сил Ирана: начальник Генштаба Мохаммад Багери, командующий Центральным штабом КСИР Голам Али Рашид и верховный командующий КСИР Хосейн Салами.