Վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը ֆեյսբուքյան հերթական հրապարակման մեջ ակնարկել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանին՝ վիրավորական երանգներով, թեև նրա անունը բացահայտ չի նշել։
««Կրթվելը նորաձև է» շարժման ամենակարևոր նպատակներից մեկը գիտե՞ք որն է։ «Կրթվելը նորաձև է» շարժման ամենակարեւոր նպատակներից մեկը մեր միջավայրը փոխելն է գլխիվայր փոխելը։
Այնպես փոխելը, որ երբ դու հզոր մտավորական ես` հզոր մտքի տեր, հասկանում ես բաներ, որոնք միայն քեզ են հասանելի, և կարող ես պետությանդ և ժողովրդիդ աննկարագրելի մեծ ծառայություն մատուցել, հանկարծ մի երկու չինքնահաստատված թափթփուկի հայհոյանքի պատճառով չխեղճանաս։ Չխեղճանաս ու չսկսես արդարանալ մի բանի համար, որի համար արդարանալը ուղղակի անհեթեթ է։
Մեր միջավայրը փոխելն է այնպես, որ մեզանում չիշխի «մեծացած» պատանիների այն տեսակը, որ հասունացման տարիքում, լինելով անդաստիարակ, անկիրթ, սեփական ոչնչություն լինելու հանգամանքը գիտակցելու համար կատարյալ անպիտան, ծաղրում են դպրոցում լավ սովորող եւ «ջութակի գնացող» տղաներին։
Այս տեսակը պարտադիր չէ, որ անպայման անուս լինի, օրինակ` 4-րդ դասարանի կրթությամբ։ Դու կարող ես գիտությունների դոկտոր լինել, նույնիսկ մի քանի մեռած լեզու իմանալ, բայց այնքան չինքնահաստատված ոչնչություն մնալ, որ կյանքի մայրամուտին, երբ պետք է որ հասած լինեիր իմաստնության գագաթնակետին, քո ամենաուժեղ կողմը շարունակի մնալ մարդկանց ծաղրելն ու վիրավորելը։
Հետո ասում են` վարչապետի տիկինը մեզ վիրավորում է՝ օ՜յ, ինչպիսի՜ բարքեր։
Դուք ձեզ կողքից տեսնո՞ւմ եք։ Դուք ձեզ կողքից լսո՞ւմ եք: Դուք ուժեղ եք, բան չունեմ ասելու, շատ ուժեղ եք։ Բայց ուժեղ եք ճիշտ նույնքան, որքան ջութակի գնացող տղային ծաղրող անդաստիարակ պատանյակները, որոնց ողջ ուժը կայծակնային արագությամբ անէանում է նույն այն պահին, երբ իրենցից էլ ավելի անդաստիարակը բռնում է ականջից և քարշ տալով ցույց տալիս իր տեղը։
Այո, դուք դեռ իշխում եք մեր միջավայրում, և բոլոր լավ սովորող և ջութակ նվագող տղաները վախենում են ձեզնից։ Եվ դուք այդ տեսակով գտել եք իրար. ձեզնից ավելի անդաստիարակ ոչնչություն չունենք, որ ձեզ ձեր տեղը ցույց տա։ Համախմբվել եք. լավ եք արել։
Մենք էլ ենք համախմբվում։ «Կրթվելը նորաձև է» շարժումը հենց ձեր դեմ է։ Գիտեմ, որ հասկացել եք։ Տեսնում եմ, որ կատաղի պաշտպանվում եք՝ ձեր ամենաուժեղ զենքը մեր դեմ հանելով։ Իսկ ձեր ամենաուժեղ զենքը ծաղրել-հայհոյել-վիրավորելն է։ Ամենաանպատիվ, ամենաճղճիմ, ամենատգետ զենքը։
Բայց թո՛ղ լինի այդպես։ Կտեսնենք ի վերջո մեզանում ով իշխող կդառնա լավ սովորող, ջութակ նվագող, կիրթ, ազնիվ, արդար տղա՞ն, թե՞ նրան ծաղրող և վիրավորող «ուժեղ տղեն», իրականում՝ թուլամորթ ոչնչությունը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այցելել էր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին և առանձնազրույց է ունեցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ։ «Զրույցի ընթացքում նախագահն իր լիակատար աջակցությունն է հայտնել Վեհափառ Հայրապետին՝ միաժամանակ խստիվ դատապարտելով Հայոց 1700-ամյա Եկեղեցու նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների հակասահմանադրական ոտնձգությունը», հայտնել է Մայր Աթոռը։
Ավելի ուշ արված գրառման մեջ նա գրել է․ «20-րդ դարի սկզբին, այն է՝ 1903 թվականին, Ռուսաստանի կայսր Նիկոլայ երկրորդը օրենք ընդունեց Հայոց եկեղեցու գույքի բռնագրավման եւ հայկական դպրոցների փակման մասին։ Դա բողոքի եւ ընդվզման մի այնպիսի ալիք առաջացրեց հայ ժողովրդի բոլոր խավերում, ակամա խթանելով հայկական ազգայնականության ձեւավորումը, որ Կայսրն ստիպված եղավ 1905 թվականին չեղարկել այդ օրենքը։ Եթե հայ ժողովուրդը հզոր Ռուսաստանի կայսրին հաղթահարեց, Նիկոլի նման մի ազգադավն ու սրբապիղծն ինչ է, որին չհաղթահարի»։

13 Июнь 2025 - 11:47 AMT
Супруга премьер-министра Армении Анна Акопян сделала очередную публикацию на своей странице в Facebook, в которой, как считают наблюдатели, содержится прозрачный намек в адрес первого президента Армении Левона Тер-Петросяна. Хотя его имя напрямую не упоминается, тон и содержание текста ясно указывают на него.
«Знаете ли вы, какова одна из самых важных целей движения „Учиться — модно“? Это радикальное изменение нашей среды.
Такое изменение, при котором, если ты мощный интеллектуал с глубоким мышлением и способностью неоценимо служить своему народу, ты не слабнешь из-за пары оскорблений от неуверенных в себе убогих. Не слабнешь и не начинаешь оправдываться за то, за что вообще абсурдно оправдываться.
Изменение среды, где не будет доминировать тип „повзрослевшего“ подростка — хамоватого, невежественного, абсолютно непригодного к самопознанию, который издевается над хорошо учащимися и играющими на скрипке мальчиками.
Этот тип может быть вовсе не безграмотным. Можно быть, например, доктором наук, знать несколько мёртвых языков — и всё равно оставаться таким неутверждённым ничтожеством, что в закате жизни, когда ты должен был бы достичь мудрости, твоей сильнейшей стороной остаётся насмешка и оскорбление других.
А потом говорят: „Жена премьера нас оскорбляет“ — ой, какие высокие нравы!
Вы себя со стороны слышите? Сильные вы, да, очень. Ровно настолько, насколько „сильны“ те подростки, что издеваются над скрипачами — до тех пор, пока кто-то ещё более хамский не схватит их за ухо и не покажет их место.
Да, вы ещё доминируете в нашем обществе, и все умные, добрые мальчики вас боятся. Вы нашли друг друга, объединились — нет никого более хамского, кто бы указал вам на ваше место. Молодцы.
А мы тоже объединяемся. Движение „Учиться — модно“ — против вас. Я знаю, вы это поняли. Вижу, как вы защищаетесь, применяя своё самое сильное оружие — насмешки, ругань и оскорбления. Самое бесчестное, самое жалкое, самое невежественное оружие.
Ну что ж, пусть будет так. Посмотрим, кто в итоге будет доминировать — умный, честный, культурный мальчик-скрипач или тот „сильный“, что его оскорбляет, но на деле — ничтожный трус», — говорится в публикации.
Ранее первый президент Армении Левон Тер-Петросян посетил Святой Эчмиадзин и выразил поддержку Католикосу Гарегину II, резко осудив «антиконституционные посягательства» армянских властей на 1700-летнюю Армянскую церковь.
Позже в своей записи Тер-Петросян сравнил действия Пашиняна с указом Николая II 1903 года о конфискации церковного имущества, что вызвало протесты по всей Армении и было отменено в 1905 году. «Если армянский народ смог противостоять могущественной Российской империи, то неужели не сможет справиться с таким предателем, как Никол?» — отметил он.