Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ասել է, որ Իսրայելի հարձակումն Իրանի վրա հանդիսանում է վերջինիս տարածքային ամբողջականության խախտում, ինչը խորը բացասական հետևանքներ կարող է ունենալ տարածաշրջանի համար։ Գրիգորյանն այդ մասին ասել է «Գտնելով կայունություն անկայուն աշխարհում» խորագրով անցկացվող APRI-2025 համաժողովի պանելային քննարկման ընթացքում:
ԱԽ քարտուղարը, խոսելով այդ էսկալացիայի պայմաններում Հայաստանի վարքագծի մասին, նշել է, որ Երևանը, բնականաբար, դեռևս որոշ ժամանակ առաջ սկսել է նախապատրաստվել և քննարկել է բոլոր հնարավոր սցենարները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Քննարկել ենք ռազմական էսկալացիայի բոլոր հնարավոր սցենարները, որի համաձայն՝ նախապատրաստական աշխատանքներ ենք տարել, և դրանց շրջանակներում կատարել ենք նաև պլանավորում։ Ըստ սցենարների՝ մենք ունենք պլանավորում, որին համապատասխան էլ կշարժվենք»,-ընդգծել է Արմեն Գրիգորյանը։
Նա հավելել է, որ ցանկացած նմանատիպ սրացում իր ազդեցությունն է ունենում ամբողջ տարածաշրջանի վրա՝ խաթարելով կայունությունը։
«Սա Իրանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգություն է, որը, բնականաբար, բացասական ազդեցություն է ունենալու տարածաշրջանում։ Մենք հուսով ենք, որ հնարավոր կլինի հնարավորինս շուտ խաղաղ ճանապարհով կարգավորել այդ հարցերը»,-շեշտել է ԱԽ քարտուղարը։
Հունիսի լույս 13–ի գիշերը Իսրայելը թիրախավորել է Իրանի մայրաքաղաքը՝ Թեհրանը, ինչպես նաև նրա մերձակայքը և այլ քաղաքներ։ Հարվածներից չի շրջանցվել նաև Նաթանզի միջուկային օբյեկտը։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ավելի վաղ հայտարարել է «Վեր հառնող առյուծ» կոդային անվանմամբ գործողության մեկնարկի մասին, որը նպատակ ունի խափանել Իրանի միջուկային ծրագիրը։ Հարվածների արդյունքում վնասվել են նաև բնակելի շինություններ, զոհվել են Իրանի բարձր պաշտոն ունեցող զինվորականներ և միջուկային ոլորտի մասնագետներ։ Իրանի իշխանությունները արձագանքել են՝ խոստանալով կոշտ և վճռական պատասխան Իսրայելի գործողություններին։

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил, что удар Израиля по Ирану представляет собой нарушение территориальной целостности последнего и может иметь крайне негативные последствия для региона. Об этом он сказал во время панельной дискуссии в рамках конференции APRI-2025 на тему «Поиск стабильности в нестабильном мире».
Говоря о позиции Армении в условиях эскалации, Григорян отметил, что Ереван начал подготовку и обсуждение всех возможных сценариев ещё некоторое время назад, передаёт «Арменпресс».
«Мы обсудили все возможные сценарии военной эскалации, в соответствии с которыми провели подготовительные работы и разработали соответствующие планы. Мы будем действовать в рамках этих сценариев», — подчеркнул Григорян.
Он добавил, что подобная эскалация оказывает влияние на весь регион, подрывая его стабильность.
«Это посягательство на территориальную целостность Ирана, которое, безусловно, окажет негативное воздействие на весь регион. Мы надеемся, что эти вопросы удастся разрешить как можно скорее и мирным путём», — отметил секретарь Совбеза.
В ночь на 13 июня Израиль нанёс авиаудары по столице Ирана Тегерану, пригородам и другим городам. Под удар попал также ядерный объект в Натанзе. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху ранее объявил о начале операции под кодовым названием «Восстающий лев», направленной на срыв ядерной программы Ирана. В результате атак пострадали жилые здания, погибли высокопоставленные иранские военные и специалисты в ядерной сфере. Иранские власти пообещали жёсткий и решительный ответ на действия Израиля.