13 Հունիս 2025 - 12:21 AMT
ՔՊ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի առաջարկած օրինագիծը, որը նախատեսում է բանակում ծառայության ժամկետի կրճատում՝ գումարի վճարման դիմաց, չի ընդունվել, հայտնում է Aysor.am-ը։
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովում նախագծին կողմ քվեարկեց 5 պատգամավոր, դեմ՝ 4 պատգամավոր, ձեռնպահ՝ 1 պատգամավոր: Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարել է, որ նախագիծը չի անցել, ստացել է բացասական եզրակացություն։
Բանակային ծառայությունից գումարի դիմաց ազատվելու օրինագիծը, ըստ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի, լուրջ սպառնալիք է պետության հիմքերին։
«Քվոտավորում դրեցիք, ես՝ ՀՀ քաղաքացի Գեղամ Մանուկյանս, պատրաստ լինելով վճարել 24 միլիոն՝ չեմ տեղավորվում այդ քվոտավորման մեջ ու դիմում եմ Սահմանադրական դատարան՝ ասելու, որ իմ հարևանը գույքային առավելություն ուներ ու կարողացել է վճարել և չծառայել, իսկ ես՝ ոչ»,- նշել է Մանուկյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նաև հիշեցրել է արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանի՝ բանակում չծառայելու հանգամանքը՝ ասելով, որ վերջինս օգտվել է կրթական գործընթացների ձևական մասնակցությունից։
Ըստ Մանուկյանի, Կոստանյանը «ասպիրանտուրայում սովորելու ընթացքում չհրապարակելով, չգրելով որևէ գիտական աշխատանք, որևէ քննություն չհանձնելով, վերջին պահին դիմում գրեց և հեռացավ, չծառայեց, վերջում էլ՝ բժշկական թղթեր բերեցին»։
Պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը հաստատել է, որ հենց նախարարությունն է եղել քվոտավորման մեխանիզմի ներմուծման նախաձեռնողը։
«Մենք գտնում ենք, որ զորակոչի, տվյալ զորակոչի մարդկային ռեսուրսի, մեր թվաքականի ու այլ հանգամանքների վերլուծության արդյունքներով միայն ՊՆ-ն պետք է որոշի, թե դիմումների ընդունման կարգն ինչպես է իրականացվելու ու քանի մարդ է կարողանալու տվյալ զորակոչից օգտվել»,- ընդգծել է Սարգսյանը։
Մանուկյանը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ այս օրենքը, նույնիսկ ընդունվելու դեպքում, կարող է չգործել որևէ մեկի համար։
Նրա խոսքով, «օրենքը կարող է քվեարկվել ու պարզվի, որ որևէ մեկը 24 միլիոնով, 18 միլիոնով չի ազատվի, որովհետև ՊՆ-ի քվոտավորման մեխանիզմը ստեղծում է բոլոր նախադրյալները, որ առաջիկա 10 տարին որևէ մեկը չկարողանա օգտվել»։
Ի վերջո, պատգամավորը պաշտպանական գերատեսչությանը կոչ է արել վերանայել իր դիրքորոշումը։
«Կոչս ու խնդրանքս է ՊՆ-ին՝ բանակի հեղինակության հարց է, Արծրուն Հովհաննիսյանին արգելեք քաղաքական միջոցառումների, կրթվելուն մասնակցի»,–ասել է նա։
Նախագծով առաջարկվում է արական սեռի քաղաքացիներին ՀՀ քաղաքացիությունից զերկելու համար պետական տուրքը սահմանել 15 մլն դրամ։ Մյուս փոփոխությամբ Զորակոչի սահմանային տարիքը 27-ից մինչև 32 տարին։ Նախագծով սահմանվում է 24 մլն դրամի դիմաց ծառայել 1 ամիս և 18 մլն դրամի դիմաց 4 ամիս։

Законопроект, предложенный депутатом от партии «Гражданский договор» Айком Саргсяном, предполагающий сокращение срока службы в армии за денежную плату, не был принят, сообщает Aysor.am .
На заседании постоянной комиссии НС по обороне и безопасности за проект проголосовали 5 депутатов, против — 4, один воздержался. Председатель комиссии Андраник Кочарян заявил, что законопроект получил отрицательное заключение и отклонён.
По мнению депутата фракции «Армения» Гегама Манукяна, законопроект представляет серьёзную угрозу основам государства.
«Вы ввели квоты. Я, гражданин РА Гегам Манукян, готов заплатить 24 миллиона, но не попадаю в квоту. Обращаюсь в Конституционный суд, потому что мой сосед имел имущественное преимущество и смог заплатить и не служить, а я — нет», — отметил Манукян, сообщает «Пастинфо».
Он также напомнил о случае с замминистра иностранных дел Ваганом Костаняном, утверждая, что тот уклонился от службы под предлогом формального участия в образовательных программах.
По словам Манукяна, Костанян во время аспирантуры не опубликовал ни одной научной работы, не сдавал экзамены, а затем подал заявление об уходе и предоставил медицинские документы, чтобы не служить.
Заместитель министра обороны Арман Саргсян подтвердил, что именно министерство инициировало механизм квотирования.
«Мы считаем, что на основе анализа ресурсов призыва, нашей численности и других факторов только Минобороны должно определять порядок приёма заявлений и количество лиц, которые смогут воспользоваться данным призывом», — подчеркнул Саргсян.
Манукян вновь указал, что даже в случае принятия этот закон может не применяться ни к одному гражданину.
По его словам, «закон может быть принят, но никто не освободится, заплатив 24 или 18 миллионов, потому что механизм квотирования создаёт все предпосылки для того, чтобы в ближайшие 10 лет никто не смог им воспользоваться».
В завершение депутат призвал оборонное ведомство пересмотреть свою позицию.
«Моё обращение и просьба к Минобороны: речь идёт о репутации армии. Запретите Арцруну Ованнисяну участвовать в политических мероприятиях, пусть занимается образованием», — сказал он.
Законопроектом предлагалось установить государственную пошлину в размере 15 миллионов драмов для граждан мужского пола, желающих отказаться от гражданства РА. Также предполагалось поднять предельный возраст призыва с 27 до 32 лет. Ещё одним положением была возможность пройти службу за 1 месяц за 24 млн драмов или за 4 месяца за 18 млн драмов.