Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել է, որ վերջին տարիների ընթացքում հանրությունը, ունենալով խոսքի ազատություն, ձևավորել է որոշակի դիմադրողականություն՝ ներքաղաքական զարգացումներում կիրառվող հիբրիդային պատերազմի գործիքների հանդեպ։
Այդ դիտարկումը նա ներկայացրել է «Գտնելով կայունություն անկայուն աշխարհում» խորագիրը կրող APRI-2025 համաժողովի պանելային քննարկման ընթացքում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Քննարկման ժամանակ նրան ուղղվել է հարց՝ հնարավո՞ր է, որ հիբրիդային պատերազմի դրսևորումներն ակտիվանան 2026 թվականին նախատեսվող խորհրդարանական ընտրություններից առաջ կամ հենց այդ ժամանակահատվածում։ Գրիգորյանը չի բացառել նման սցենարների իրականացման հավանականությունը՝ ընդգծելով, որ այդ մեթոդներն կարող են դառնալ առավել ինտենսիվ։
«Հայաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմ, բնականաբար, իրականացվում է, բայց, իրականության մեջ, 2020-2021 թվականից սկսած՝ այդ հիբրիդային գործիքներն էլ ավելի ագրեսիվ էին և անվտանգության տեսանկյունից էլ ավելի մեծ սպառնալիք էին պարունակում։ Կարծում եմ, որ հիմնական գործիքներից մեկը, որն օգնել է Հայաստանին քիչ թե շատ հաղթահարել այդ սպառնալիքը, դա խոսքի ազատությունն է եղել, և հանրությունը, ունենալով ազատության հնարավորություն, կարողացել է հաղթահարել դա»,-նշել է Արմեն Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղարը այս երևույթը համեմատել է վարակի դեմ ձևավորվող իմունային համակարգի հետ՝ նկատելով, որ հանրությունը երբեմն ստիպված է լինում անցնել բարդ փորձությունների միջով, որպեսզի կարողանա կոփվել ու վերածվել ավելի դիմացկուն կառույցի։ Նրա խոսքով՝ հենց այդ ճանապարհով էլ հնարավոր է հասնել առավել կայուն հասարակության։

13 Июнь 2025 - 14:27 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил, что за последние годы армянское общество, обладая свободой слова, сформировало определённую устойчивость к инструментам гибридной войны, применяемым в рамках внутриполитических процессов.
Эту оценку он озвучил во время панельной дискуссии конференции APRI-2025 под названием «Поиск стабильности в нестабильном мире», сообщает «Арменпресс».
Во время обсуждения Григоряну задали вопрос: возможно ли, что проявления гибридной войны активизируются перед или во время парламентских выборов 2026 года? Он не исключил такого сценария и подчеркнул, что эти методы могут стать ещё более интенсивными.
«Гибридная война против Армении, безусловно, ведётся, и начиная с 2020–2021 годов, её инструменты стали ещё более агрессивными и представляли большую угрозу с точки зрения безопасности. Думаю, одним из ключевых факторов, который помог Армении в определённой степени справиться с этой угрозой, была свобода слова. Благодаря этой свободе общество смогло противостоять вызовам», — отметил Григорян.
Секретарь Совета безопасности сравнил этот процесс с формированием иммунной системы в борьбе с вирусом, указав, что обществу иногда приходится проходить через тяжёлые испытания, чтобы стать более устойчивым. По его словам, именно так можно достичь более стабильного общественного устройства.