Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Չեխիայում հայտարարել է, որ ՀՀ–ն Ռուսաստանի հետ հարբերությունները խզելու խնդիր չի դրել իր առջև։
«Ես ասացի, որ վերջերս մեր խորհրդարանն ընդունեց Եվրամիության անդամակցության մեկնարկի մասին օրենքը։ Հիմա մենք շատ մոտ համագործակցություն ունենք Եվրամիության հետ։ Բայց մյուս կողմից՝ մենք խնդիր չունենք մեր առջև դրված՝ խզելու հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, քանի որ մեր արտաքին քաղաքականությունը հավասարակշռված է, և հավասարակշռվում է։ Եվ դա մեր ռազմավարությունն է», – նշել է Փաշինյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Վարչապետը նաև նշել է, որ Հայաստանը գիտակցում է՝ անհնար է միաժամանակ անդամակցել և՛ Եվրասիական տնտեսական միությանը, և՛ Եվրոպական միությանը, ուստի ապագայում անհրաժեշտ կլինի ընտրություն կատարել։
«Գիտեք, որ մենք բարդ իրավիճակ ունենք մեր տարածաշրջանում։ Դուք նշեցիք Հայաստանում ռուսական զորքերի առկայության մասին։ Բայց ես կուզեմ նշել, որ Հայաստանում է նաև Եվրոպական դիտորդական առաքելությունը, որը դիտարկում է իրականացնում Ադրբեջանի հետ սահմանային իրավիճակը։ Եվ մյուս կողմից՝ անցած տարի մենք նվազեցրինք ռուսական զորքերի ներկայությունը, բայց մյուս կողմից մենք հիմա խնդիր չունենք մեր աջև դրված վերջ դնելու ռուսական զորքի ներկայությանը Հայաստանում։ Մենք ունենք այլ խնդիր՝ կարողանալ տարածաշրջանի երկների հետ հարատև և կայուն խաղաղություն հաստատել», – ընդգծել է Փաշինյանը։
Նա հայտնել է նաև, որ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագիծն արդեն համաձայնեցվել է։
«Մենք քննարկումների մեջ ենք Ադրբեջանի հետ, թե ինչպես հասնել այդ կետին և ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը», – հավելել է նա։
Երևանն ու Բաքուն դեռևս մարտի 13-ին հայտարարել են, որ ավարտել են պայմանագրի շուրջ աշխատանքները։ Հայաստանը արտահայտել է ստորագրելու պատրաստակամություն, մինչդեռ ադրբեջանական կողմը շարունակում է լրացուցիչ պայմաններ առաջադրել։
Հայաստանի խորհրդարանը մարտ ամսին լիարժեք ընդունել է Եվրամիությանը միանալու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենսդրական նախաձեռնությունը։ Նման քայլը սրվել է Մոսկվայի արձագանքով, որտեղ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հանդես են եկել հայտարարություններով, ըստ որոնց՝ Երևանը պետք է հստակ որոշում կայացնի՝ մնալ ԵԱՏՄ-ի կազմում, թե միանալ ԵՄ-ին

Премьер-министр Никол Пашинян, находясь в Чехии, заявил, что Армения не ставит перед собой задачу разрыва отношений с Россией.
«Я сказал, что недавно наш парламент принял закон о начале процесса присоединения к Европейскому союзу. Сейчас у нас очень тесное сотрудничество с ЕС. Но с другой стороны, у нас нет задачи разрыва отношений с Россией, потому что наша внешняя политика сбалансирована и продолжает быть сбалансированной. Это наша стратегия», — отметил Пашинян, сообщает «Азатутюн».
Он также подчеркнул, что Армения осознаёт: невозможно одновременно быть членом Евразийского экономического союза и Европейского союза, поэтому в будущем потребуется сделать выбор.
«Вы знаете, у нас сложная ситуация в регионе. Вы упомянули о присутствии российских войск в Армении. Я хотел бы отметить, что в Армении также работает Европейская наблюдательная миссия, которая осуществляет мониторинг ситуации на границе с Азербайджаном. В прошлом году мы сократили уровень присутствия российских войск, но на данный момент не ставим задачу полностью прекратить их присутствие. Наша цель — установить устойчивый и прочный мир с соседними странами», — подчеркнул он.
Пашинян также сообщил, что проект мирного договора между Ереваном и Баку уже согласован.
«Мы ведём переговоры с Азербайджаном о том, как дойти до финальной точки и подписать мирный договор», — добавил он.
Ереван и Баку ещё 13 марта заявили о завершении работы над проектом договора. Армения выразила готовность подписать документ, тогда как азербайджанская сторона продолжает выдвигать дополнительные условия.
В марте парламент Армении полностью утвердил законодательную инициативу о запуске процесса присоединения к ЕС. Этот шаг вызвал резкую реакцию Москвы: ряд высокопоставленных чиновников заявили, что Ереван должен определиться — оставаться в составе ЕАЭС или присоединяться к ЕС.