13 Հունիս 2025 - 14:15 AMT
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանըհայտնել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթանում են բանակցություններ՝ պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացը շարունակելու ուղղությամբ, ու ներկայում կողմերը զբաղված են այդ գործընթացին վերաբերող տեխնիկական հարցերի քննարկմամբ։ Այդ մասին նա ասել է APRI-2025 համաժողովի «Գտնելով կայունություն անկայուն աշխարհում» խորագրով պանելային քննարկմանը։
Նրա խոսքով՝ կողմերի միջև վերջին հանդիպումը կայացել է 2025 թվականի հունվարին, երբ երկու պետությունների փոխվարչապետներն ամրագրել են, որ սահմանազատման գործընթացը վերսկսվելու է Հայաստան-Ադրբեջան-Վրաստան սահմանակետից, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս պահին բանակցությունները շարունակվում են։ Քննարկվում են տեխնիկական հարցերը, թե ինչպես շարունակել սահմանազատման գործընթացը»,-ասել է Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ եթե թեմայի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկատվություն լինի, Հայաստանի կառավարությունը հանրությանը կտեղեկացնի։
Գրիգորյանն ընդգծել է, որ այժմ ընթանում են դիվանագիտական և խորհրդապահական գործողություններ՝ կողմերի միջև տեխնիկական հարցերը հստակեցնելու նպատակով։
«Հայաստանն առաջընթացի է տրամադրված, և միանշանակ է, որ մենք ցանկանում ենք ունենալ խաղաղության պայմանագիրը։ Հաճախ լսում ենք կարծիքներ այն մասին, որ այդ համաձայնագիրը չի բխում Հայաստանի շահերից, սակայն այդպես չէ, քանի որ Հայաստանը ցանկանում է ստորագրել այն»,-ընդգծել է ԱԽ քարտուղարը։
Վերադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման թեմային՝ Գրիգորյանը կարևորել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի իրականացումը։
«Հայաստանի դիրքորոշումն է, որ հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա ինքնիշխանության և իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության շրջանակներում։ Մենք պատրաստ ենք սրա շրջանակում քննարկումներին։ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի օրակարգը մենք ինտենսիվ քննարկել ենք ինչպես Հայաստանի հանրության, այնպես էլ միջազգային գործընկերների հետ։ Այժմ մենք տեսնում ենք ավելի ու ավելի ուժեղ աջակցություն այդ ծրագրին, դրա նկատմամբ ավելի մեծ հետաքրքրություն ենք տեսնում։ Հայաստանը պատրաստ է այդ օրակարգի շրջանակներում ապաշրջափակման շուրջ շարունակել աշխատանքները։ Մենք շարունակելու ենք աշխատել միայն այս ուղղությամբ և «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի տրամաբանության մեջ»,-շեշտել է Գրիգորյանը:
Նա հավելել է, որ այդ տրամաբանությամբ՝ Հայաստանի տարածքով անցնող բոլոր ենթակառուցվածքները վերահսկվելու են երկրի պատկան մարմինների կողմից։

13 Июнь 2025 - 15:00 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил, что между Арменией и Азербайджаном продолжаются переговоры по продолжению процесса делимитации государственной границы, при этом в центре внимания находятся технические вопросы. Об этом он сообщил в ходе панельной дискуссии «Найти стабильность в нестабильном мире» на конференции APRI-2025.
По его словам, последняя встреча сторон состоялась в январе 2025 года, когда вице-премьеры двух стран договорились, что процесс делимитации будет возобновлен от точки пересечения границ Армении, Азербайджана и Грузии, передает «Арменпресс».
«Переговоры продолжаются. Обсуждаются технические детали того, как продолжить процесс делимитации», — отметил Григорян, подчеркнув, что при наличии дополнительной информации правительство Армении проинформирует общественность.
Он добавил, что в настоящее время ведется дипломатическая и консультационная работа для уточнения технических аспектов между сторонами.
«Армения настроена на прогресс, и совершенно очевидно, что мы хотим заключить мирное соглашение. Часто звучат мнения, что это соглашение не соответствует интересам Армении, но это не так, поскольку Армения действительно стремится к его подписанию», — подчеркнул секретарь Совбеза.
Коснувшись темы разблокировки коммуникационных маршрутов в Южном Кавказе, Григорян подчеркнул важность реализации программы «Перекресток мира».
«Позиция Армении заключается в том, что разблокировка коммуникаций должна происходить в рамках суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства. Мы готовы к обсуждению в этих рамках. Повестка «Перекрестка мира» интенсивно обсуждалась как с армянским обществом, так и с международными партнерами. Сейчас мы наблюдаем всё большую поддержку этой инициативы и растущий интерес к ней. Армения готова продолжать работу по разблокировке именно в логике «Перекрестка мира», — подчеркнул он.
Григорян также добавил, что вся инфраструктура, проходящая по территории Армении, будет контролироваться соответствующими органами страны.
Напомним, 31 января премьер-министр Никол Пашинян сообщил на пресс-конференции, что Армения направила Азербайджану конкретные предложения по разблокировке региональных коммуникационных маршрутов и ожидает ответ. По его словам, самым дешёвым и реалистичным вариантом является железнодорожное сообщение через Мегри между Азербайджаном и Нахичеванью. Также предлагался маршрут от Ерасха через Нахичевань до Мегри и в обратном направлении.