14 Հունիս 2025 - 09:00 AMT
Դատարանը մերժել է Հովիկ Աբրահամյանի կալանավորման միջնորդությունը՝ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նրա փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
Հովիկ Աբրահամյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և ենթադրյալ հանցավոր ծագում ունեցող գույքի՝ հողամասերի օրինականացման մեղադրանքներով
«Մոտ 7 ժամ տևած դատական նիստում մանրամասն ներկայացրել ենք մեղադրանքն անհիմն լինելու, այն հաստատող ապացույցներ քրեական վարույթում չլինելու վերաբերյալ մեր փաստարկված հիմնավորումները, ինչպես նաև այն, որ Հովիկ Աբրահամյանին նախկինում ևս նույն հոդվածներով մեղադրանք էր ներկայացված և խափանման միջոց էր կիրառված չհեռանալու մասին ստորագրությունը, որի պարագայում նա մշտապես պատշաճ վարքագիծ է դրսևորել, այդ 7 տարիների ընթացքում գործի քննությանը որևէ կերպ չի խոչընդոտել, ուստի դեռևս 2018-2019 թվականների ըթնացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա ներկայումս ներկայացված մեղադրանքով նրան կալանավորելու միջնորդություն ներկայացնելը բացարձակ անօրինական է։
Միջնորդության քննության արդյունքում Դատարանը որոշել է մերժել Հովիկ Աբրահամյանին կալանավորելու միջնորդությունը և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը»,-մանրամասնել է փաստաբանը։

14 Июнь 2025 - 10:24 AMT
Суд отклонил ходатайство об аресте бывшего премьер-министра Армении Овика Абраамяна, избрав в качестве меры пресечения домашний арест. Об этом сообщил его адвокат Ерем Саргсян на своей странице в Facebook.
Абраамяну предъявлены обвинения в злоупотреблении служебным положением и легализации имущества предполагаемого преступного происхождения, включая земельные участки.
«На судебном заседании, длившемся около семи часов, мы подробно обосновали необоснованность обвинений, отсутствие подтверждающих доказательств в уголовном производстве, а также указали, что Абраамян ранее уже привлекался по тем же статьям. Тогда к нему применили подписку о невыезде, которую он не нарушил. На протяжении семи лет он надлежащим образом вел себя и ни в коей мере не мешал расследованию. Следовательно, ходатайство об его аресте на основании доказательств, полученных еще в 2018–2019 годах, абсолютно незаконно», — отметил адвокат.
По итогам рассмотрения суд отклонил ходатайство об аресте Абраамяна и в качестве меры пресечения избрал домашний арест.