16 Հունիս 2025 - 06:29 AMT
Արտաքին գործերի նախարարությունը հավաստիացնում է՝ Իրանում ու Իսրայելում հայ քաղաքացիների զոհերի մասին տեղեկություններ չկան։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ Իրանի և Իսրայելի տարածքում տեղի ունեցած զոհերի թվում այս պահի դրությամբ ՀՀ քաղաքացիներ չեն հայտնաբերվել, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նշվում է, որ համապատասխան դեսպանությունները տեղում «հանդես են եկել համապատասխան հաղորդագրություններով՝ տրամադրելով անհրաժեշտ կոնտակտային տվյալներ, որոնց միջոցով մշտական կապ է պահպանվում ՀՀ քաղաքացիների հետ»։
Նախարարությունը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանությունները շարունակական կապի մեջ են ինչպես տվյալ երկրներում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, այնպես էլ տեղի պաշտոնական մարմինների հետ։
Իրանի ուղղությամբ Իսրայելի արձակված հրթիռներից մեկի պայթյունը տեղի է ունեցել հայկական «Ալիք» օրաթերթի խմբագրությանը հարող տարածքում։
Օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Շահնազարյանը հայտնել է, որ պայթյունի հետևանքով գրասենյակի պատուհանների ապակիներն են փշրվել, սակայն շենքն այլ վնաս չի կրել, հայտնում է Factor.am-ը։
«Վայրագ, անմարդկային հարձակում էր, այդ շենքն, որի ուղղությամբ եղել է հարվածը, ամբողջությամբ փլուզվել է, խաղաղ բնակչության շրջանում զոհեր կան։ Խմբագրության անձնակազմից, բարեբախտաբար, ոչ ոք չի տուժել, թեթևակի վիրավորներ էլ չենք ունեցել, որովհետև աշխատակազմն այդ ժամին այնտեղ չի եղել, բայց եթե լիներ էլ, որևէ մեկը վնաս չէր կրելու», – ասել է Շահնազարյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ պայթյունի հետևանքով խափանվել է ինտերնետ կապը, ինչի պատճառով տպագիր տարբերակը մի քանի օր չի տարածվի։
Շահնազարյանի խոսքով՝ հունիսի 16–ից կսկսվեն վերականգնողական աշխատանքները, իսկ մինչ այդ գործում են «Ալիք» օրաթերթի կայքը և ինստագրամյան էջը։
Հունիսի 13-ի վաղ առավոտյան Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքին՝ թիրախավորելով ռազմական և միջուկային նշանակության օբյեկտներ։ Ավելի ուշ Իրանը արձագանքել է՝ Իսրայելի ուղղությամբ արձակելով հրթիռների նոր ալիքներ։ Կողմերն այս պահին էլ շարունակում են հրթիռակոծությունները միմյանց նկատմամբ։

16 Июнь 2025 - 09:35 AMT
Министерство иностранных дел Армении подтвердило, что среди жертв в Иране и Израиле армян не оказалось, сообщает «Азатутюн».
Согласно заявлению МИД, на данный момент граждане Армении не числятся среди погибших или пострадавших в результате недавних атак в этих странах.
Отмечается, что соответствующие посольства опубликовали заявления с контактной информацией для поддержания постоянной связи с гражданами Армении.
В министерстве подчеркнули, что власти Армении находятся в постоянном контакте с аккредитованными дипломатическими представительствами и официальными органами указанных стран.
Один из израильских ракетных ударов по территории Ирана пришёлся рядом со зданием армянской газеты «Алик» в Тегеране.
Как сообщил главный редактор издания Арам Шахназарян изданию Factor.am , в результате взрыва в офисе выбило оконные стёкла, однако само здание не пострадало.
«Это была жестокая, бесчеловечная атака. Здание, в которое попала ракета, полностью разрушено, есть жертвы среди мирного населения. К счастью, никто из сотрудников редакции не пострадал, даже лёгких травм не было, так как в тот момент на месте никого не было. Даже если бы кто-то был, вероятно, они бы не пострадали», — рассказал Шахназарян.
Он отметил, что взрыв нарушил работу интернета, из-за чего печатная версия газеты не будет распространяться несколько дней.
По его словам, восстановительные работы начнутся 16 июня. До тех пор продолжают функционировать сайт газеты и её страница в Instagram.
Утром 13 июня Израиль нанёс удары по территории Ирана, нацелившись на объекты военного и ядерного значения. Позже Иран ответил новым залпом ракет по Израилю. На данный момент стороны продолжают обмениваться ударами.