17 Հունիս 2025 - 06:46 AMT
Անթիլիասի Մայրավանքում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա–ի նախագահությամբ տեղի ունեցած Կաթողիկոսության Ազգային կենտրոնական վարչության կրոնական ու քաղաքական ժողովների լիակատար նիստում հատուկ քննարկվել է «Հայաստանի իշխանությունների ձեռնարկած հարձակողական վերաբերմունքն Ամենայն հայոց կաթողիկոսի և Սուրբ Էջմիածնի բարձրաստիճան հոգևորականների դեմ»։
Նշվում է, որ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը, «զորակցում է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսությանը՝ մերժելով նրա դեմ կատարված որևէ ոտնձգություն»
Այդ կապակցությամբ ժողովն արձանագրել է հետևյալը․
«ա) Պետություն-եկեղեցի հարաբերությունները ՀՀ Սահմանադրության դրույթներով հիմնվում են բաժանման սկզբունքի վրա, ինչը ենթադրում է եկեղեցու ինքնուրույնություն։ Այս դրույթին հակասում է պետական միջամտությունը։
բ) Եկեղեցական խնդիրները կարգավորվում են բացառապես եկեղեցական կանոնագրությամբ, հետևաբար պետությունն իրավասու չէ միջամտել այդ հարցերին։
գ) Եկեղեցուն առնչվող հարցերի հրապարակային քննարկման օգտագործված խոսելաձևը ժողովը որակել է դատապարտելի։
դ) Հայաստանի առջև կանգնած գոյաբանական մարտահրավերների պայմաններում, ըստ Կաթողիկոսության, անհրաժեշտ է կենտրոնանալ ազգային սպառնալիքների դեմ պայքարի վրա՝ բացառելով պառակտում հրահրող քայլերը։
ե) «Մեկ ազգ, մեկ եկեղեցի» սկզբունքը հանդիսացել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության դիրքորոշման հիմքը, որը հաստատել է իր շարունակական սատարումն Ամենայն Հայոց կաթողիկոսությանը և դատապարտել է վերջինիս դեմ ուղղված որևէ ոտնձգություն»։
Ժողովը նաև նշել է, որ Կաթողիկոսության թեմերը, չնայած Մերձավոր Արևելքում առկա անվտանգային լարվածությանը, շարունակում են աշխույժ և ժողովրդամետ գործունեությունը։
Ամփոփիչ խոսքում Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետը կարևորել է նոր պայմաններում նոր հայեցակարգերի մշակման և նոր մեթոդների որդեգրման անհրաժեշտությունը, հատկապես թեմական կառույցների երիտասարդացման տեսանկյունից։ Նա ընդգծել է նաև սփյուռքի վերակազմավորման հրատապությունը՝ կոչ անելով համախմբվել ազգային և համընդհանուր արժեքների շուրջ՝ խուսափելով բևեռացումներ առաջացնող քայլերից։
Եկեղեցու Արցախի թեմըևս հայտնել է իր լիակատար աջակցությունը Մայր Աթոռին և Գարեգին Բ-ին, ով շարունակում է պաշտպանել Արցախի ժողովրդի համընդհանուր իրավունքները։

17 Июнь 2025 - 09:35 AMT
На полном заседании Национального центрального совета Католикосата, состоявшемся под председательством Католикоса Арама I в Антелиасе, было особо рассмотрено «наступательное отношение армянских властей в адрес Католикоса всех армян и высокопоставленных духовных лиц Святого Эчмиадзина».
Отмечается, что Католикосат Киликии «выражает свою солидарность с Католикосом всех армян, отвергая любые посягательства против него».
По итогам обсуждений были зафиксированы следующие положения:
а) Отношения между государством и церковью в Армении основываются на принципе разделения, закреплённом в Конституции, что предполагает независимость Церкви. Государственное вмешательство противоречит этому принципу.
б) Вопросы, касающиеся Церкви, регулируются исключительно церковными канонами, и государство не имеет права вмешиваться.
в) Использованная риторика при публичном обсуждении церковных вопросов признана неприемлемой и осуждена.
г) В условиях существующих экзистенциальных вызовов для Армении Католикосат считает необходимым сосредоточиться на борьбе с угрозами, а не на действиях, способствующих расколу.
д) Принцип «один народ, одна церковь» является основой позиции Католикосата и подтверждает его постоянную поддержку Католикоса всех армян и осуждение любых посягательств на него.
В заявлении также подчёркивается, что, несмотря на напряжённую ситуацию с безопасностью на Ближнем Востоке, епархии Католикосата продолжают активную и ориентированную на народ деятельность.
В завершение Католикос Арам I отметил важность разработки новых концепций и методов в текущих условиях, в особенности в контексте омоложения епархиальных структур. Он также подчеркнул неотложность реорганизации диаспоры и призвал к объединению вокруг общенациональных и общечеловеческих ценностей, предостерегая от действий, ведущих к поляризации.
Отдельно Арцахская епархия Армянской Апостольской Церкви выразила полную поддержку Матери Апостольского Престола Святого Эчмиадзина и Католикосу Гарегину II, который, как отмечается, продолжает защищать права народа Арцаха.
В заявлении приведены строки:
«Из сердца каждого армянина,
Услышь сей голос, о Боже.
Даруй долгую жизнь Патриарху,
Долгие дни Отцу армян.
Господи, храни нерушимо
Основанную Тобой Мать-Церковь».
Премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook заявил, что необходимо предпринять активные шаги по освобождению резиденции Матери Апостольского Престола Святого Эчмиадзина и организации новых католикосских выборов. Он также сообщил, что будет сформирована Координационная группа для управления этой повесткой, и он лично возьмёт на себя ответственность за выбор первых 10 её членов.