Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են Իրանից Հայաստանի տարածքով հնդիկ ուսանողների տարհանման հնարավորությունը: Այդ մասին հայտնել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«ՀՀ կողմից ցուցաբերվել է համապատասխան աջակցություն»,- նշել է նա:
Իսրայելի և Իրանի միջև իրավիճակի սրման պատճառով Հնդկաստանը սկսել է իր քաղաքացիներին տեղափոխել Իրանի վտանգավոր տարածքներից և ակտիվորեն քննարկում է տարհանման տարբերակները։ Հայաստանը տարհանման հնարավոր ուղիների ցանկում է։ Այդ մասին հաղորդել է The Indian Express պարբերականը։
«Կառավարությունը նաև դիտարկում է տարհանման ուղիները, քննարկումներ են ընթանում Հայաստանը որպես անվտանգ անցում օգտագործելու հարցը», – նշված էր հրապարակման մեջ։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар обсудили возможность эвакуации индийских студентов из Ирана через территорию Армении. Об этом сообщила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, передаёт 1lurer.am .
«Со стороны Армении оказана соответствующая поддержка», — подчеркнула она.
На фоне обострения конфликта между Израилем и Ираном Индия начала вывозить своих граждан из опасных районов Ирана и активно рассматривает варианты эвакуации. Армения включена в список возможных маршрутов. Об этом ранее сообщило издание The Indian Express.
«Правительство также рассматривает маршруты эвакуации, и идут переговоры о возможности использовать Армению как безопасный транзит», — отмечалось в публикации.