ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հաստատել է՝ հունիսի 20-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմեկնի Թուրքիա։Այս մասին նա հայտարարեց լրագրողների հետ զրույցում։
«Այցը հաստատեցի, բայց մնացած մանարամասների համար դիմեք վարչապետի մամուլի ծառայությանը»,-նշել է Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն է հրավեր ուղարկել Փաշինյանին, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Այդ ընթացքում տարածաշրջանային բոլոր հարցերը քննարկվելու են։ Կարծում եմ՝ այդ այցը պատմական է, քանի որ ՀՀ ղեկավարն առաջին անգամ նման մակարդակի այց է իրականացնելու»,-ավելացրեց նա։
Ավելի վաղ, Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը չէր բացառել Նիկոլ Փաշինյանի՝ առաջիկայում Թուրքիա մեկնելու հավանականությունը՝ հանդիպելու նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Այդուհանդերձ, պաշտոնյան չէր հստակեցրել հանդիպման հնարավոր օրակարգը։
Հունիսի 5-ին ՀՓաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Զրույցի ընթացքում նրանք քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների ընթացքը և տարածաշրջանային զարգացումները՝ համաձայնեցնելով շարունակել երկխոսությունը։
Նշենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Թուրքիա 2023 թվականի հունիսին՝ մասնակցելու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը։

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян подтвердил, что премьер-министр Никол Пашинян отправится в Турцию 20 июня по приглашению президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, сообщает «Aysor.am ».
«Визит я подтвердил, но за остальными подробностями обратитесь в пресс-службу премьер-министра», — заявил он журналистам. Симонян отметил, что приглашение было направлено лично Эрдоганом.
«В ходе визита будут обсуждаться все региональные вопросы. Считаю, что это историческое событие, так как руководитель Армении впервые совершит визит на таком уровне», — добавил он.
Ранее секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян не исключал возможности визита Пашиняна в Турцию для встречи с Эрдоганом, однако не уточнял повестку возможной встречи.
5 июня Никол Пашинян провёл телефонный разговор с Реджепом Тайипом Эрдоганом. В ходе беседы стороны обсудили состояние двусторонних отношений и региональные события, согласовав продолжение диалога.
Отметим, что Пашинян уже посещал Турцию с рабочим визитом в июне 2023 года, чтобы присутствовать на церемонии инаугурации Эрдогана.