ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մեկնաբանել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից իր դեմ ներկայացված հայցադիմումը՝ ընդգծելով, որ այդ գործընթացը որևէ կերպ չի մտահոգում իրեն։
«Ռոբերտ Քոչարյանի՝ ինձ դատի տալու մասով շատ ուրախ եմ. եթե իմանայի՝ ինձ դատի է տալու, պատրաստ էի պետտուրքը վճարել»,- ասել է Սիմոնյանը, գրում է Radar.am-ը։
Նրա փոխանցմամբ՝ հայցի շրջանակում Քոչարյանը պահանջում է 9 միլիոն դրամ։
«Դե, հիմա դիմել է, 9 մլն դրամ փող է ուզում ինձնից։ Ճիշտ է՝ այդ 9 մլն դրամը 200 մլն դոլարի մեջ բան չի փոխելու։ Ես չեմ կարծում, որ ինքն այդ դատը հաղթելու է։ Ինչ, ե՞ս պետք է ապացուցեմ իմ ասածները, որ ես իմ գնահատականները տվե՞լ եմ։ Այսինքն, էն բանը, որ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրում են մարդասպան լինելու մեջ՝ «Մարտի 1»-ի, «Հոկտեմբերի 27»-ի, Պողոս Պողոսյանի, դրանք ե՞ս պետք է ապացուցեմ։ Կարծում եմ՝ ինքը պետք է գա, ապացուցի, որ ինքը մարդասպան չէ, թալանչի չէ»,- ասել է Սիմոնյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի դեմ հայցեր է ներկայացրել դատարան։ Քոչարյանը պահանջում է, որ Սիմոնյանը հերքում հրապարակի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում, ավելին՝ պահանջում է նրանից բռնագանձել 6 միլիոն դրամ զրպարտության և 3 միլիոն դրամ վիրավորանքի համար՝ որպես հասցված ոչ նյութական վնասի հատուցում:
Փաշինյանի դեմ ներկայացված հայցում Քոչարյանը պահանջում է հերքել հունիսի 5-ին կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետի կողմից հնչեցված և «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի պաշտոնական էջում հրապարակված «Դատարանի որոշմամբ արձանագրված է՝ Ռոբերտ Քոչարյանը կաշառակեր է» տեղեկությունը։

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что иск, поданный против него вторым президентом Армении Робертом Кочаряном, его ничуть не беспокоит.
«Я очень рад, что Роберт Кочарян подал на меня в суд. Если бы знал заранее, сам бы был готов оплатить госпошлину», — сказал Симонян, сообщает «Radar.am».
По его словам, в рамках иска Кочарян требует компенсацию в размере 9 миллионов драмов.
«Вот теперь он подал иск и хочет с меня 9 миллионов драмов. Конечно, эти 9 миллионов в сравнении с 200 миллионами долларов ничего не решают. Я не думаю, что он выиграет это дело. Что, я должен доказывать свои высказывания, что это были мои оценки? То есть обвинения в том, что Роберт Кочарян причастен к убийствам 1 марта, 27 октября, Погоса Погоса — это я должен доказывать? Думаю, он сам должен доказать, что не убийца и не грабитель», — отметил Симонян.
Как уточняется в сообщении, второй президент Армении Роберт Кочарян подал судебные иски против премьер-министра Никола Пашиняна и спикера парламента Алена Симоняна. Кочарян требует, чтобы Симонян опубликовал опровержение на своей официальной странице в Facebook и выплатил 6 миллионов драмов за клевету и 3 миллиона за оскорбление как компенсацию за причиненный моральный вред.
В иске против премьер-министра Кочарян требует опровергнуть информацию, озвученную Николом Пашиняном 5 июня на заседании правительства и опубликованную на его официальной странице в Facebook: «Судебным решением зафиксировано, что Роберт Кочарян — взяточник».