Հունիսի լույս 18–ի գիշերը ,մոտավորապես ժամը երեքին, գործարար Սամվել Կարապետյանը դուրս է եկել առանձնատնից և իրավապահների հետ հեռացել։
Մինչ այդ, նա դիմել է իր աջակիցներին, ովքեր ժամեր շարունակ սպասել են տան առջև՝ ասելով. «Չմոռանաք, լավ դաս կտաք սրանց», հայտնում է «Ազատությունը»։
Դրանից մի քանի ժամ առաջ Կարապետյանը հանդես է եկել աջակցող հայտարարությամբ Հայ Առաքելական եկեղեցու վերաբերյալ։
Կարապետյանի կարգավիճակը հայտնի չէ: Նրան ուղեկցում էր փոխոստիկանապետ Վարդան Վարդանյանը, որը լրագրողների հարցերին չի պատասխանել:
Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները երկար ժամանակով խուզարկություն են իրականացրել ռուսաստանաբնակ գործարար և «Տաշիր գրուպի» սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի առանձնատանը։
Դրանից մոտ մեկ ժամ առաջ «Տաշիր գրուպ»-ի ղեկավարը Մայր Աթոռի մոտից հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ պաշտպանելով Հայ Առաքելական եկեղեցին․ «Ես միշտ եղել եմ հայոց եկեղեցու կողքին ու հայ ժողովրդի կողքին։ Եթե քաղաքական գործիչներին չհաջողվի, ապա մենք մեր ձևով ենք միջամտելու եկեղեցու դեմ արշավին»:
Ի պատասխան Կարապետյանի այդ խոսքին՝ մեկ ժամ անց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոշտ արտահայտություն է արել. – «Պոռնկաբարո «հոգևորականներն» ու նրանց պոռնկաբարո «բարեգործներն» ինչո՞ւ են ակտիվացել։ Ոչինչ՝ նորից կպասիվացնենք։ Ընդ որում՝ ընդմիշտ»:

Примерно за час до этого он выразил поддержку Армянской Апостольской церкви и заявил, что стоит рядом с народом.
В ночь на 18 июня, около 3 ч, бизнесмен Самвел Карапетян вышел из своей виллы и уехал вместе с правоохранителями. Перед отъездом он обратился к собравшимся на улице сторонникам, сказав: «Не забывайте, вы им хороший урок преподадите», сообщает «Азатутюн».
Несколько часов ранее Карапетян выступил с заявлением в поддержку Армянской Апостольской церкви:
«Я стою на стороне нашей церкви, нашего народа. Как бы ни пытались ее очернить, мне наплевать на их электросеть… Мне плевать и на них, и на их сеть. Все будет хорошо, народ выскажет свое мнение, и они поймут, что ошиблись.»
О его текущем статусе ничего неизвестно. Его сопровождал замначальника полиции Вартан Вартанян, который журналистам не дал никаких комментариев.
Сотрудники Национальной службы безопасности провели обыск виллы российско-основателя и владельца «Tashir Group» Самвела Карапетяна.
Примерно за час до этого у Первопрестольного Святого Эчмиадзина глава «Tashir Group» выступил с заявлением в защиту Армянской церкви: «Я всегда был рядом с армянской церковью и армянским народом. Если политики не справятся, мы вмешаемся в кампанию против церкви своими силами.»
В ответ на слова Карапетяна примерно через час премьер-министр Никол Пашинян резко заявил: «Почему эти морально разложившиеся “духовенство” и их морально разложившиеся “меценаты” активизировались? Не волнуйтесь — мы снова преподадим им урок. Навсегда.»