18 Հունիս 2025 - 10:43 AMT
Ազգային ժողովի հունիսի 18-ի նիստում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը, անդրադառնալով Հայ Առաքելական Եկեղեցու շուրջ ծավալվող իրադարձություններին, ասել է, որ «այժմ ՀԱԵ–ն մեր պետության գաղափարի կրողը չէ, բայց մենք դա կփոխենք»։
Պատգամավորը ներկայացրել է, թե Պարսկական կայսրության ժամանակաշրջանում ինչ զոհողությունների է գնացել Հայ Առաքելական Եկեղեցին ազգային ինքնության պահպանման գործում ստանձնած առաքելությունը կատարելու համար, ինչպես են այդ զոհողությունները փոխել Հայ Առաքելական Եկեղեցին, և թե ինչպես, ըստ Մարիա Կարապետյանի, այժմ պետք է փոխվի այն, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Գիտեք՝ մեր պատմությունը կրկնվելու հատկություն ունի, քանի դեռ մենք գիտակցաբար այն ինքներս կերտելու պատասխանատվություն չստանձնենք:
Ինչպես այն ժամանակ Հայ Առաքելական Եկեղեցին ազատագրական պայքարի գաղափարի կրողը չէր, հաշտ էր կայսրության հետ, այդպես էլ այժմ Հայ Առաքելական Եկեղեցին մեր պետության գաղափարի կրողը չէ, բայց մենք դա կփոխենք, որովհետև առնվազն մեր ժողովուրդը անտեղի չէ Եկեղեցուն ի պահ տվել իր վանքերը:
Քանի դեռ մեր Եկեղեցին չի ընդունել մեր պետության գերակայությունը՝ որպես մեր ժողովրդի կամքի արտահայտություն, շարունակելու է լինել կայսրությունների մեջ դարեր շարունակ գոյատևելու համար ձեռք բերած հատկությունների կրող»,- ասել է նա:
Այս համատեքստում Մարիա Կարապետյանն անդրադարձել է այն քննարկումներին, թե Եկեղեցու սպասավորների կուսակրոն չլինելու հարցը քննարկելն անձնական կյանքի միջամտություն է:
«Այս քննադատությունը բաց է թողնում մի կարևոր հանգամանք. կուսակրոնությունը հանրայնորեն հանրահռչակված պայման է մեր հազարամյա վանքերը խնամելու համար և ոչ միայն դա անելու համար: Մեզ հետաքրքիր է ոչ թե ինչ-որ մեկի անձնական կյանքը, այլ երեսպաշտությունը, կեղծիքը դադարեցնելը: Կա՛մ կյանքը պետք է համապատասխանի Կանոնագրքին, կա՛մ Կանոնագիրքը՝ կյանքին»,- ասել է նա:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ որոշ հոգևորականներին ուղղված քննադատական բառապաշարին:
«Ոմանց նուրբ հոգիները ցնցվել են վարչապետի բառապաշարից: Իմ հոգին ևս, պարո՛ն վարչապետ, խստորեն դատապարտում եմ, սակայն ոմանց պարագայում այդ ցնցումն արժանի ցնցում էր, քանի որ արդեն որերորդ տարին է՝ գուբերնատորները, նրանց սպասարկող հոգևորականները, որոշ բլոգերներ կարծում են, թե երբ հարվածներ են հասցնում պետությանը, դուք պետք է ձեռքերը ներքև պահեք: Ինչո՞ւ եք բարձրացնում, ինչո՞ւ եք հարվածներ հասցնում:
Խստորեն դատապարտում եմ և ամբողջությամբ աջակցում, պարո՛ն վարչապետ, դարերով կուտակված մեր խնդիրները լուծելու ձեր հանձնառությանը որպես քաղաքացի, որպես պատգամավոր:
Սիրելի՛ քաղաքացիներ, մենք չենք մոռացել մեղմ և բարեկիրթ լինելու ձևը, այդպիսին կլինեն բոլորը և շուտով»,- ասել է նա:

На заседании Национального собрания 18 июня депутат фракции «Гражданский договор» Мария Карапетян, комментируя события вокруг Армянской Апостольской Церкви, заявила: «Сегодня ААЦ не является носителем идеи нашего государства, но мы это изменим».
Она напомнила, что во времена Персидской империи Армянская Апостольская Церковь приносила жертвы, чтобы сохранить национальную идентичность, и эти жертвы изменили её. По словам Карапетян, сейчас Церковь также должна измениться, передаёт «1lurer.am ».
«История склонна повторяться до тех пор, пока мы сознательно не возьмём на себя ответственность за её формирование», — отметила депутат.
«Как тогда ААЦ не была носителем идеи освобождения и была примирена с империей, так и сейчас она не выражает идею армянского государства. Но мы это изменим, потому что народ не напрасно доверил Церкви свои монастыри.
Пока наша Церковь не признает верховенство государства как выражение воли народа, она будет оставаться носителем качеств, приобретённых за века выживания в империях», — подчеркнула она.
Карапетян также прокомментировала споры о безбрачии духовенства и утверждение, что обсуждение этого вопроса является вмешательством в личную жизнь.
«Эта критика упускает важный момент: безбрачие — это публично провозглашённое условие для ухода за нашими тысячелетними монастырями. Нас не интересует чья-то личная жизнь — мы хотим положить конец лицемерию и лжи. Либо жизнь должна соответствовать Канону, либо Канон — жизни», — заявила она.
Также депутат упомянула критику в адрес некоторых священнослужителей со стороны премьер-министра Никола Пашиняна.
«Некоторые ранимые души были потрясены лексикой премьер-министра. Моя душа тоже, господин премьер-министр, я решительно осуждаю. Но для некоторых это потрясение было заслуженным, ведь уже который год губернаторы, обслуживающие их священники и некоторые блогеры думают, что могут наносить удары по государству, а вы должны оставаться пассивными. Почему поднимаете руку? Почему отвечаете?
Я решительно осуждаю и полностью поддерживаю вашу решимость, господин премьер-министр, как гражданин и депутат, в решении проблем, копившихся веками.
Дорогие граждане, мы не забыли, как быть вежливыми и мягкими — скоро такими станут все», — заключила она.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил на своей странице в Facebook, что «необходимо предпринять действенные шаги для освобождения резиденции Матери-Кафедры Святого Эчмиадзина и организации новых выборов Католикоса». Он также добавил, что на данном этапе «будет создана Координационная группа, которая займётся организационными вопросами данной повестки» и что он лично возьмёт на себя ответственность за выбор первых 10 членов этой группы.