18 Հունիս 2025 - 13:08 AMT
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է Սամվել Կարապետյանի հայտարարություններին՝ շեշտելով, որ հնչեցված մտքերում իշխանության զավթման որևէ կոչ չի տեսել։
«Ես ուզում եմ հասկանալ՝ ո՞րն էր իշխանություն զավթելու Կարապետյանի հրապարակային կոչը»,– լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է Խաչատրյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Արդյո՞ք այդ հայտարարության մեջ իշխանություն զավթելու կոչ կար, արդյո՞ք սահմանադրական կարգի տապալման կոչ կար։ Ընդդիմադիր ուժերն էլ ասում են՝ պետք է Նիկոլ Փաշինյանը գնա հանգստանալու, որովհետև 7 տարի է՝ տանջվում է, տառապում է։ Դա նշանակում է՝ իշխանազավթման կո՞չ եմ անում»,– ասել է նա։
Լրագրողների հարցին, թե արդյոք Կարապետյանի «թքած ունեմ ՀԷՑ-ի վրա» արտահայտությունն այլ ենթատեքստ ուներ, պատգամավորը պատասխանել է. «Նկատի ուներ, որ ինձ չեք կարող լռեցնել սեփականության նկատմամբ ոտնձգությունների միջոցով»։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը Ազգային ժողովում ունեցած իր ելույթի ընթացքում ընդգծել է, որ ընդդիմադիրները չեն կարող մրցակցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ հռետորաբանության մեջ, հայտնում է Radar.am-ը։
«Ես և այստեղ նստած մեր գործընկերներից որևէ մեկը չեն կարող մրցել Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Մենք այդտեղ պարտվում ենք, բայց եթե դուք կարծում եք՝ մենք պարտվում ենք, ու դուք շահում եք, չարաչար սխալվում եք»,– ասել է պատգամավորը։
Խամոյանն ասել է նաև, որ Նիկոլ Փաշինյանը բավարար գիտակցում չունի զբաղեցրած պաշտոնի կարևորության մասին։
«Գիտե՞ք՝ ինչու եմ համոզված, որովհետև երբ աշխարհը կանգնած է երրորդ համաշխարհայինի շեմին, դուք, լինելով երկրի վարչապետ, ստանձնել եք երկրի գլխավոր գինեկոլոգի և ուրոլոգի ֆունկցիաները, ու երբ Հայաստանը պատերազմից 5 պակաս է, երկրի թիվ մեկ հարցը դարձրել եք սրա-նրա կուսությունը ստուգելը»,– ասել է նա։

Депутат от фракции «Армения» Артур Хачатрян заявил, что не усматривает в словах Самвела Карапетяна призывов к захвату власти.
«Я хочу понять — в чём именно состоял публичный призыв Карапетяна к захвату власти?» — сказал Хачатрян на брифинге с журналистами, передаёт «Aysor.am ».
Он подчеркнул, что в заявлении бизнесмена не содержалось призывов к свержению конституционного строя. «Оппозиция также говорит, что Николу Пашиняну пора отдохнуть после семи лет мучений. Это что, означает, что мы призываем к захвату власти?» — отметил он.
Отвечая на вопрос журналистов о смысле фразы Карапетяна «мне плевать на энергосистему», депутат пояснил: «Он имел в виду, что его не заставят замолчать, посягая на его собственность».
В свою очередь депутат Агнеса Хамоян в выступлении в парламенте заявила, что оппозиция не может соперничать с премьером Николом Пашиняном в риторике, но это не означает поражения. «Если вы считаете, что выигрываете только потому, что мы проигрываем в риторике — вы глубоко заблуждаетесь», — цитирует её «Radar.am ».
Хамоян также обвинила Пашиняна в отсутствии осознания важности занимаемой должности. «Знаете, почему я в этом уверена? Потому что, когда мир стоит на пороге третьей мировой войны, вы, будучи премьером, берётесь за функции главного гинеколога и уролога страны. И когда война уже на пороге, вы занимаетесь вопросами девственности», — сказала она.
Напомним, в ночь на 18 июня Карапетян покинул свою резиденцию в Ереване в сопровождении правоохранителей. За несколько часов до этого он выступил с заявлением в поддержку Армянской Апостольской Церкви: «Я рядом с нашей церковью и народом. Сколько бы ни пытались нас очернить — мне плевать на них и их сеть. Всё будет хорошо. Народ скажет своё слово, и они поймут, что ошиблись».
В ответ премьер-министр Никол Пашинян написал в соцсетях: «Почему активизировались эти развратные „духовники“ и их развратные „благотворители“? Не беда — мы снова их успокоим. Причём навсегда». Позднее он добавил, что энергосеть необходимо срочно национализировать.