19 Հունիս 2025 - 10:35 AMT
Հայաստանում ՌԴ դեսպանությունն Իրանում գտնվող ռուսաստանցիներին իրազեկել է ՀՀ սահմանի «Նորդուզ»-«Ագարակ» անցակետով ցամաքային ուղիով Հայաստան մուտք գործելու տարբերակի մասին։
Նշվում է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև սահմանը բաց է Ռուսաստանի քաղաքացիների համար, և անցումն իրականացվում է առանց նախապես գրանցվելու, ինչպես վավեր արտասահմանյան, այնպես էլ ներքին անձնագրերով։ Հայտարարությունը հրապարակվել է դեսպանատան Տելեգրամյան ալիքում։
«Փոխանակման կետը գործում է «Ագարակ» մաքսային տերմինալի ներսում՝ «Արարարատ Բանկի» մասնաճյուղում, որն աշխատում է շուրջօրյա։
Սահմանային անցակետին ամենամոտ խոշոր բնակավայրը՝ Մեղրին, գտնվում է 11 կմ հեռավորության վրա, որտեղ աշխատանքային օրերին՝ մինչև ժամը 17:00-ն, գործում է ՎՏԲ բանկի տեղական մասնաճյուղը (հասցե՝ Գործարանային փողոց, շենք 1), որտեղ հնարավոր է փոխանակել արժույթ և օգտագործել MIR քարտեր»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Մեղրիից Երևան կանոնավոր ավտոբուսներ չկան, սակայն կան մասնավոր միկրոավտոբուսներ, որոնք ամեն օր մեկնում են մայրաքաղաք՝ առավոտյան ժամը 07:30-ին քաղաքային հրապարակից։ Տեղեր ամրագրելու համար անհրաժեշտ է նախապես կապ հաստատել դիսպետչերի հետ (+374-94-811-718, +374-94-003-462), ճանապարհի արժեքը կազմում է 5 հազար դրամ (մոտավորապես 13 դոլար):
Դեսպանությունը հավելել է, որ «Ագարակ» անցակետից հնարավոր է Երևան հասնել նաև տաքսիով։
Դեսպանատունը նաև նշել է, որ Երևանից դեպի ՌԴ տարբեր քաղաքներ օրական իրականացվում է մինչև 20 ուղիղ չվերթ՝ Aeroflot, Rossiya, Red Wings, S7, Utair, Azimuth, Fly One, Shirak Avia և այլ ավիաընկերությունների կողմից։ Խորհուրդ է տրվել ուշադիր հետևել դեսպանատան, ավիաընկերությունների ու տուրօպերատորների հրապարակած հայտարարություններին։

Посольство России в Армении сообщило, что граждане РФ, находящиеся в Иране, могут пересечь границу через наземный пункт «Нордуз-Агарак». Уточняется, что граница между Арменией и Ираном открыта для россиян, а переход осуществляется без предварительной регистрации — как по заграничным, так и по внутренним паспортам.
Об этом говорится в заявлении, размещённом на телеграм-канале посольства.
Обменный пункт работает круглосуточно внутри таможенного терминала «Агарак», в филиале «Араратбанка». Ближайший крупный населённый пункт — Мегри (в 11 км), где по будням до 17:00 действует местное отделение ВТБ Банка (адрес: ул. Горцаранян, д. 1). Здесь можно обменять валюту и воспользоваться картами «Мир».
Регулярных автобусов из Мегри в Ереван нет, но ежедневно в 07:30 с городской площади отправляются частные микроавтобусы. Бронирование мест осуществляется заранее по телефонам: +374-94-811-718 или +374-94-003-462. Стоимость проезда — 5000 драмов (примерно 13 долларов).
Посольство добавило, что из пункта «Агарак» можно доехать в Ереван и на такси.
Из Еревана ежедневно отправляются до 20 прямых рейсов в различные города России. Перелёты выполняют авиакомпании Aeroflot, Rossiya, Red Wings, S7, Utair, Azimuth, Fly One, Shirak Avia и другие. Посольство рекомендует внимательно следить за публикациями представителей дипмиссии, авиакомпаний и туроператоров.
Израиль и Иран продолжают ежедневные обмены ракетными ударами. Тель-Авив намерен полностью уничтожить ядерную инфраструктуру Ирана, а Тегеран обещает продолжать обстрелы, пока Израиль не прекратит атаки.