Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի միջազգային մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է Կաննի կինոփառատոնի և Սեզարի մրցանակակիր, մավրիտանացի վարպետ Աբդերահման Սիսակոն։
Վերջինս համաշխարհային կինոյում մարդկային արժանապատվության, կարեկցանքի, արդարության և հանդուրժողականության ամենազգայուն ձայներից մեկն է։
Հատկանշական է, որ առաջին անգամ «Ոսկե ծիրանը» կպատվի աֆրիկացի ռեժիսորի։
Աբդերահման Սիսակոն ավելի քան 20 մրցանակների դափնեկիր է։ Եղել է Բեռլինի (2003) և Կաննի (2000, 2003, 2007) կինոփառատոների ժյուրիի անդամ։ Ղեկավարել է Ֆրանսիայի ամենամեծ կինոդպրոցի՝ La Femis-ի (2008) հանձնաժողովը։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 13-20-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր կինոփառատոններից:

Председателем жюри международной конкурсной программы 22-го Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» станет мавританский мастер Абдеррахман Сисако, лауреат Каннского кинофестиваля и премии «Сезар».
Сисако считается одним из самых тонких и выразительных голосов мирового кино, отстаивающим достоинство человека, сострадание, справедливость и терпимость.
Примечательно, что впервые в истории «Золотого абрикоса» эту почетную роль выполнит африканский режиссер.
Абдеррахман Сисако — обладатель более 20 наград. Был членом жюри Берлинского (2003) и Каннского (2000, 2003, 2007) кинофестивалей. В 2008 году возглавил комиссию главной киношколы Франции — La Fémis.
22-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» пройдет в Ереване с 13 по 20 июля. В программе — конкурсные фильмы со всего мира и ленты с крупнейших кинофестивалей.