Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ Վերջին 7 տարիների պատմությունը հաջողության ու ոչ թե անհաջողության պատմություն է։
«Շատ են խոսում այն մասին, որ մենք կորցրել ենք Լեռնային Ղարաբաղը, մենք ոչ թե կորցրել ենք Լեռնային Ղարաբաղը, այլ՝ մենք գտել ենք Հայաստանի Հանրապետությունը, սա է ճշմարտությունը»,- ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Փաշինյանի խոսքով՝ ԼՂ հարցը, որպես թոկ, օգտագործվել է, որ Հայաստանը չգտնվի։
«Հայաստանը կայանում է, Հայաստանի ապագայի նկատմամբ ես ավելի լավատես եմ, քան՝ երբևէ»,- ասել էվարչապետը։
Նա նաև ասել է, որ երբ 2018 թվականին ստանձնել է երկրի ղեկավարի պաշտոնը, արձանագրել է, որ ինքը պայմանականորեն է վարչապետ, իսկ լիարժեք վարչապետ է զգացել 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ից:
«2025 թվականի հունիսին ինձ համար անենաշատը հենց սա է փոխվել, ես արձանագրել եմ, որ Հայաստանի լիարժեք ու ամբողջական վարչապետ եմ»,- ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա համոզմամբ՝ այդ իրավիճակը հնարավոր է դարձել նրանց շնորհիվ, ովքեր նահատակվել են, ինչպես նաև հայ ժողովրդի աջակցությամբ։
«Մենք ինքներս մեզ հաշիվ չենք տվել, որ ՀՀ կառավարություն ենք, որ պետություն ենք։ Ես, այո՛, արձանագրում եմ, որ 2018-ին ու 2019-ին ես եղել եմ ֆորպոստի վարչապետ, իսկ 2020 թվականի նոյեմբերից հետո ես, թերևս, եղել եմ ամենաֆորպոստի վարչապետի կարգավիճակում ու, կարծում եմ, որ սա շրջադարձային կետ է եղել, երբ մենք մեզ հարց ենք տվել՝ ի վերջո, ի՞նչ ենք մենք ուզում։
Մենք գտնվել ենք վերջնական ֆորպոստացման գծի եզրին ու մենք հարց ենք տվել՝ ուզո՞ւմ ենք գիծը հատել, մենք որոշել ենք, որ չենք ուզում հատել ու սա այն կետն է, որտեղ մենք որոշել ենք, որ Հայաստանում պետք է տեղի ունենան ընտրություններ ու ժողովուրդը պետք է կայացնի որոշում»,- ասել է նա։
Փաշինյանը հավելել է, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ից սկսած ինքը համարվել է առաջին ղեկավարը, որը ճանաչել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը։
2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:

19 Июнь 2025 - 14:00 AMT
Премьер‑министр Никол Пашинян объявил в Национальном собрании, что последние семь лет — это история успеха, а не провала.
«Много говорят, что мы потеряли Нагорный Карабах. Мы не потеряли Нагорный Карабах, мы обрели Республику Армения— вот в чём правда», — заявил он, сообщает  Aysor.am .
Пашинян отметил, что вопрос Карабаха использовался как «удавка», чтобы помешать Армении найти себя.
«Армения утвердилась. Я более оптимистичен относительно будущего Армении, чем когда‑либо», — добавил премьер.
Он также указал, что когда в 2018 году он занял пост премьер‑министра, ощущал себя условным лидером, а полноценным премьером стал лишь с 6 октября 2022 года.
«В июне 2025 года для меня главное — я констатирую, что я полноценный и целостный премьер‑министр Армении», — заявил Пашинян на заседании НС.
По его словам, это стало возможным благодаря тем, кто отдал свои жизни, а также поддержке армянского народа.
«Мы сами не осознавали, что являемся правительством Республики Армения, что мы — государство. Я констатирую: в 2018—2019 годах я был премьером авангарда, а после ноября 2020, вероятно, находился на самой острой линии. Считаю, это был переломный момент, когда мы задали себе вопрос: что мы хотим?
Мы находились на грани финальной линии фронта и спросили: хотим ли мы пересечь её? Мы решили, что не хотим. Вот та точка, где мы решили: в Армении должны пройти выборы, и народ должен принять решение», — сказал он.
Пашинян добавил, что с 6 октября 2022 года он считается первым руководителем, который признал территориальную целостность Республики Армения.
6 октября 2022 года в Праге Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алма‑Атинской декларации 1991 года, через которые обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга.