Իր ելույթում Ազգային ժողովում Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Արտակ Զեյնալյանը շեշտել է, որ իր կենսագրությունը ոչ միայն քաղաքական գործչի, այլև իրավապաշտպանի գործունեության պատմություն է։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը, հղում անելով Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի զեկույցին, հետաքրքրվել է՝ արդյոք տարիներ շարունակ «Հանրապետություն» կուսակցության կազմում գտնվելը կարող է որևէ ազդեցություն ունենալ թեկնածուի անկախության վրա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ի պատասխան, Զեյնալյանն ընդգծել է, որ իր կուսակցական ներգրավվածությունն ավարտել է մինչև թեկնածությունն առաջադրելը։
Նա հավելել է. «Կարծում եմ, որ իմ կենսագրությունն ավելի շատ իրավապաշտպանի կենսագրություն է, քան քաղաքական գործչի։ Եթե կարդացել եք, ապա երևի եզրակացրել եք, որ Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ ամենաշատ Սահմանադրական դատարան դիմած փաստաբանն եմ։ Այդ գրեթե բոլոր գործերով սպառել եմ ներպետական պաշտպանության միջոցները և դիմել եմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Այսինքն՝ անկախ իշխանության ով լինելուց, ես կարող եմ ունենալ և ունենում եմ տարակարծություն, որը հասցնում եմ Սահմանադրական դատարան»։
Պատասխանելով պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի այն հարցին, թե արդյոք կարելի է փոխել ՀՀ Սահմանադրությունն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու նպատակով՝ Զեյնալյանն ասել է, թե ՀՀ–ում նման դեպք եղել։
«Հայաստանի Հանրապետությունում այդպիսի դեպք եղել է, որ Սահմանադրությունը փոխվի, որպեսզի վավերացվի միջազգային պայմանագիրը»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա՝ 2015 թվականին Սահմանադրության փոփոխությունը իրականացվել է այն նպատակով, որպեսզի Հայաստանը կարողանա վավերացնել Հռոմի ստատուտը։
Մեկնաբանելով Անկախության հռչակագիրը Սահմանադրությունից հանելու վերաբերյալ հարցադրումը՝ Զեյնալյանը նշել է, թե այն Սահմանադրության բովանդակային հատվածի մեջ չի մտնում և կորցրել է իր իրավական ուժը` հավելելով, որ այս դիտարկումն ամրագրված է ՍԴ հատուկ կարծիքի մեջ։
Միևնույն ժամանակ, Զեյնալյանը խուսափել է արտահայտվել այն դեպքի վերաբերյալ, երբ ՍԴ շենքը շրջապատվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչով՝ նշելով, որ այդ գործով դիմում է ներկայացված Եվրոպական դատարան։
Ավելի վաղ ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի լիազորությունները դադարեցվել են, քանի որ նա իր գործունեությունը շարունակելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանy մայիսի 27-ին որոշմամբ արդարադատության նախկին նախարար Արտակ Զեյնալյանն առաջադրվել է ՍԴ դատավորի պաշտոնում։
Հունիսի 19–ին հայտնի դարձավ, որ Երևանի ավագանու կազմում գործող «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ Արտակ Զեյնալյանն այլևս ավագանու անդամ չէ՝ վայր է դրել մանդատը։

Выступая в Национальном собрании, кандидат в судьи Конституционного суда Артак Зейналян подчеркнул, что его биография является в большей степени историей правозащитной деятельности, чем политической.
На вопрос депутата фракции «Айастан» Гегама Манукяна, сославшегося на доклад Комиссии по предотвращению коррупции и поинтересовавшегося, может ли его многолетнее пребывание в партии «Республика» повлиять на независимость, Зейналян ответил, что завершил партийную деятельность до выдвижения кандидатуры.
«Считаю, что моя биография больше соответствует правозащитнику, чем политику. Если вы её читали, то, вероятно, пришли к выводу, что я — адвокат, который чаще всех в истории Армении обращался в Конституционный суд. Почти по всем делам я исчерпал внутренние средства защиты и обратился в Европейский суд по правам человека. То есть, независимо от того, кто находится у власти, я могу иметь и имею несогласие, которое довожу до Конституционного суда», — отметил он.
Отвечая на вопрос депутата Манукяна о допустимости изменения Конституции Армении ради подписания мирного договора с Азербайджаном, Зейналян заявил, что в стране уже был подобный прецедент.
«В Армении уже был случай, когда Конституцию изменили для ратификации международного договора», — сообщил он, передаёт http://Panorama.am .
По его словам, в 2015 году изменения в Конституцию были внесены для ратификации Римского статута.
Комментируя вопрос об исключении Декларации независимости из Конституции, Зейналян отметил, что она не входит в содержательную часть Конституции и утратила юридическую силу, добавив, что это зафиксировано в особом мнении Конституционного суда.
В то же время Зейналян воздержался от комментариев по делу, связанному с окружением здания Конституционного суда по призыву премьер-министра Никола Пашиняна, отметив, что жалоба по этому делу направлена в Европейский суд.
Ранее судья Конституционного суда Ваге Григорян сложил полномочия, поскольку продолжит работу в Европейском суде по правам человека. 27 мая премьер-министр Никол Пашинян выдвинул бывшего министра юстиции Артака Зейналяна кандидатом в судьи Конституционного суда. 19 июня стало известно, что Зейналян сложил мандат члена Совета старейшин Еревана, где представлял фракцию «Республика».