20 Հունիս 2025 - 12:36 AMT
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, ի պատասխան վարչապետի` Թուրքիա կատարած այցի օրակարգին վերաբերող հարցին, ասել է, որ ՀՀ–ն փորձում է կառուցել հայ–թուրքական հարաբերությունները` հայ–ադրբեջանական հարաբերությունների կոնտեքստում, հայտնում է Auroranews.am-ը։
«Մենք պետք է հաշվի առնենք, որ Հայաստան–Թուրքիա հարաբերություններն ունեն կարևոր նշանակություն։ Մենք չենք կարող փոխել աշխարհագրությունը և պետք է մեր հարևանների հետ ունենանք բարիդրացիական հարաբերություններ, որոնք հնարավորություն կտան այս փոփոխվող աշխարհում ձևավորել այնպիսի միջավայր, որը թույլ կտա երկարատև և կայուն խաղաղություն բերել տարածաշրջանում»,– ասել է Վարդանյանը` ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահի հետ Թուրքիայում հնարավոր հանդիպման և ինչ–որ փաստաթղթի ստորագրման հավանականության մասին հարցադրման։
Հայտնի է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կեսօրին մեկնել է Թուրքիա, որտեղ նախատեսվում է նրա հանդիպումը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Այցի մնացած հարցերը դեռևս չեն բացահայտվել և պահվում են փակ կարգավիճակով։
Փաշինյանի գլխավորում է պաշտոնական պատվիրակությունը, որը հունիսի 20-ին է ժամանել է Թուրքիա։ Այցի ընթացքում անդիպում է նախատեսված Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Այն տեղի կունենա երեկոյան։
Վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում ընդգրկված են նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ինչպես նաև ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ և Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը, ինչպես նաև ՊՊԾ պետը։

20 Июнь 2025 - 12:54 AMT
Владимир Варданян, депутат от фракции «Гражданский договор» и председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, прокомментировал визит премьер-министра Никола Пашиняна в Турцию, заявив, что Армения пытается наладить отношения с Турцией в контексте армяно-азербайджанских отношений, сообщает «Auroranews.am ».
«Мы должны учитывать важность армяно-турецких отношений. Мы не можем изменить географию и должны стремиться к добрососедским отношениям с нашими соседями, которые позволят сформировать в этом изменяющемся мире такую среду, которая обеспечит долгосрочный и устойчивый мир в регионе», — заявил Варданян, отвечая на вопрос о возможной встрече Пашиняна с президентом Азербайджана в Турции и вероятности подписания какого-либо документа.
Известно, что премьер-министр Никол Пашинян сегодня в полдень отправился в Турцию, где запланирована его встреча с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Остальные детали визита пока не раскрываются и остаются конфиденциальными.
Официальную делегацию, которую возглавляет Пашинян, составляют министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, вице-спикер Национального собрания и специальный представитель по нормализации армяно-турецких отношений Рубен Рубинян, а также глава Патрульной службы полиции.