Մոնիթորինգային ցանցում ընդգրկված 22 օդերևութաբանական կայաններում, այդ թվում՝ Մեղրու սահմանամերձ կայանում, օրական երկու անգամ՝ Գրինվիչի ժամանակով 06:00-ին և 18:00-ին, իրականացվում են ֆոնային գամմա-ճառագայթման դոզայի հզորության չափումներ, հայտնում է Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Չափումների համար օգտագործվում են ДРГ-01Т1 դոզիմետրեր, իսկ Արմավիրի օդերևութաբանական կայանում նաև ДКГ-02у Арбитр սարքավորումը։ Երևան քաղաքի աերոլոգիական կայանում իրականացվում են նաև ռադիոակտիվ փոշու խտության բետա-ակտիվության ամենօրյա չափումներ՝ կիրառելով РУБ-01 սարքը և համապատասխան թանզիֆային ֆիլտրեր մթնոլորտից գետնի վրա տեղացող մասնիկների հավաքագրման նպատակով։
Չափումների արդյունքները ցույց են տվել, որ վերջին հինգ օրվա ընթացքում երկրում գրանցված գամմա-ճառագայթման ֆոնը չի գերազանցել թույլատրելի մակարդակը՝ տատանվելով 13-21 միկրոռենտգեն/ժամ միջակայքում։
Ըստ սահմանված կարգավորումների՝ անվտանգ շեմը ֆոնային գամմա-ճառագայթման դոզայի հզորության համար սահմանված է 60 միկրոռենտգեն/ժամ մակարդակով։

20 Июнь 2025 - 12:56 AMT
Радиационные показатели в Армении находятся в пределах нормы, сообщает государственное учреждение «Гидрометеорологический и мониторинговый центр» Министерства окружающей среды. На 22 метеостанциях, включая приграничную станцию в Мегри, дважды в день — в 06:00 и 18:00 по Гринвичу — проводятся измерения мощности дозы фоновго гамма-излучения.
Для измерений используются дозиметры ДРГ-01Т1, а на метеостанции в Армавире дополнительно применяется прибор ДКГ-02у Арбитр. На аэровокзальной станции Еревана ежедневно измеряется бета-активность плотности радиоактивной пыли с использованием прибора РУБ-01 и соответствующих марлевых фильтров для сбора оседающих из атмосферы частиц.
Результаты измерений за последние пять суток показывают, что гамма-фон в стране колебался в пределах 13–21 микрорентген в час, что значительно ниже установленного безопасного предела в 60 микрорентген в час.