Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի ներկայացուցիչները չեն մասնակցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։ Տեղեկությունը հայտնել է «Ակոս» թերթի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Պատրիարքարանը փակել են, որպեսզի եթե Փաշինյանն ուզի այցելել, ստիպված չլինեն ընդունել նրան։ Հանդիպմանը ներկա չի եղել նաև Պոլսո հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանը, քանի որ 5-6 օր է` գտնվում է ԱՄՆ–ում»,–ասել է Էստուկյանը։
Նրա խոսքով` Փաշինյանին դիմավորել են մոտ 50 հոգի, որոնք եղել են հրավիրվածների թվում։ Ներկա են եղել համայնքային հաստատությունների ղեկավարներ, Բողոքական համայնքի հոգևոր առաջնորդը, Հայ կաթողիկե համայնքի առաջնորդը։ Ըստ Էստուկյանի` որոշ մարդիկ էլ Փաշինյանի հրավերը չեն ընդունել և չեն մասնակցել հանդիպմանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունն հունիսի 20–ին մեկնել է Անկարա` Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման: Փաշինյանն արդեն հանդիպել է հայ համայնքի հետ։

Представители Армянского патриархата Константинополя не приняли участие во встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Об этом сообщил главный редактор газеты «Агос» Баграт Эстукян, передаёт Sputnik Армения.
«Патриархат был закрыт, чтобы, в случае если Пашинян решит посетить его, не пришлось его принимать. Сам Патриарх Саак Машалян также не присутствовал, так как находится в США уже 5–6 дней», — отметил Эстукян.
По его словам, Пашиняна встретили около 50 человек из числа приглашённых. На встрече присутствовали руководители армянских общинных учреждений, духовный лидер протестантской армянской общины и глава армянской католической общины. Эстукян добавил, что некоторые представители армянской диаспоры отказались от участия во встрече, несмотря на приглашение.
Делегация во главе с премьер-министром Николом Пашиняном 20 июня прибыла в Анкару для встречи с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Пашинян также провёл встречу с представителями армянской общины.